Прихильники Джо Байдена святкують оголошення про те, що він, найімовірніше, стане 46-им президентом США у Філадельфії, штат Пенсильванія, США, 7 листопада 2020 року
Фото:

EPA / JUSTIN LANE

Ледь не всі провідні американські ЗМІ — зокрема й прихильний до республіканців Fox News — оголосили про перемогу на виборах кандидата від Демократичної партії Джозефа Байдена. Це означає, серед іншого, що наступні чотири роки очолювати США буде найстаріший президент в історії (Байдену буде 78 на момент інавгурації).

Чого тільки не можна було почути про демократа під час передвиборчої кампанії: зокрема, поки ще чинний президент США Дональд Трамп називав його «сонним Джо» і «корупціонером» через його діяльність в Україні. Звідки взялися ці прізвиська? І якою взагалі людиною є Байден?

***

Байдена всі так ідеалізують — а він узагалі колись на плагіаті й брехні попався!

Це справді так. У 1987 році Байден, який тоді майже два десятки років був сенатором від штату Делавер, вирішив уперше податися в президенти США. В одній зі своїх промов він майже дослівно запозичив слова британського політика Ніла Кінока, сказані на кілька місяців раніше.

Зокрема, у промові йшлося, що він був першим у своїй сім’ї «з тисячі поколінь», хто закінчив університет. Пізніше сам Байден зізнається, що деякі його родичі все ж випустилися з університету. Штаб демократа не коментував ці закиди, втім менш ніж за місяць після викриття Байден сам оголосить про вихід із перегонів.

Понад те, як з’ясує того ж року The New York Times, Байден під час навчання на юридичному факультеті допустив плагіат в одній із робіт і просив не виключати його через це. Демократ пояснив, що він просто неправильно процитував одне з джерел і «не мав наміру нікого ввести в оману».

І ні, це не єдиний випадок, коли Байдена ловили на брехні. Під час тієї ж невдалої кампанії 1987-го він заявив, що брав активну участь у рухові за права темношкірих (хоча йшлося лише про один випадок під час літніх підробітків). Підтримку расової сегрегації в Сенаті йому пізніше пригадає Камала Гарріс — одна з кандидаток у президенти США нарівні з Байденом, а нині майбутня віцепрезидентка.

А ще Байден заявляв, що в 1970-х під час візиту до Південної Африки його затримали під час спроби зустрітися з Нельсоном Манделою і що в нього колись стріляли в Іраку. Обидва ці твердження він пізніше спростував. Ще у 2007 році видання The Hill відзначало, що «багатослів’я Байдена за останні роки призвело до купи обмовок». Під час цієї кампанії, слід визнати, в подібні скандали Байден не втрапляв.

Такий вигляд Джо Байден мав у 1987 році
Фото:

White House Television Office

От ви кажете, що Байден буде найстарішим президентом США. А чого він такий старий узагалі пішов на вибори?

Можемо припустити, що тут свою роль зіграли три чинники — політичний досвід Байдена, його помірковані погляди й рівномірна підтримка серед різних когорт населення.

З-поміж усіх нинішніх кандидатів Байден мав найбільше політичного досвіду. Навіть Берні Сандерс, який є ще старшим (8 вересня йому виповнилося 79 років), у великій політиці перебуває з 1990-х років, а до цього був помітним лише в межах свого штату. У Байдена ж — понад 30 років сенаторства (до речі, в Сенат Байден потрапив у 1972 році, коли йому було 29 років, — і став шостим наймолодшим сенатором в історії) і 8 років віцепрезидентства за найпопулярнішого серед демократів президента Барака Обами. Попри невдачі на початку кампанії (у перших штатах, де обирали кандидата в президенти від демократів, Байден був аутсайдером), пізніше він стрімко наростив свою перемогу й зрештою став єдиним кандидатом від Демократичної партії.

Ймовірний переможець нинішніх президентських виборів у США має ще одну перевагу: він прихильник поміркованих поглядів. Після перемоги Трампа серед демократів посилилися ліва течія — демократичний соціалізм, що обстоює, серед іншого, високі податки для великого бізнесу. І це не дуже подобається донорам Демпартії. Тому вони й не підтримали того ж Сандерса чи Камалу Гарріс, яка тепер, вочевидь, буде наступною віцепрезиденткою. Утім незважаючи на це, Байден таки планує підвищити податки «для багатих» і корпорацій.

Так у лютому 2020 року кандидат у віцепрезиденти США Джо Байден вітав своїх прихильників у штаті Айова
Фото:

EPA / JIM LO SCALZO

А якщо Байден усе-таки помре на посаді?

В історії США було лише два прецеденти, коли чинний президент помирав своєю смертю на посаді — це 29-й очільник країни Волтер Гардінг і 32-ий Франклін Делано Рузвельт. Утім у Конституції США є 25-та поправка, яка визначає, що робити в таких випадках. Там перераховане старшинство державних посад у Штатах.

Після президента там іде віцепрезидент. Отже, у разі смерті (або імпічменту) Байдена виконувати обов'язки президента до наступних чергових виборів буде Камала Гарріс.

До речі, про Гарріс. Вона, схоже, стане першою темношкірою жінкою-віцепрезидентом в історії США. Їй 55 років, вона народилася в Окленді, штат Каліфорнія, в сім’ї іммігрантів: матері з індійським корінням і батька з Ямайки. Більша частина кар’єри Камали Гарріс була пов’язана з юриспруденцією. У 2003 році вона стала окружною прокуроркою Сан-Франциско, а в 2010-му — генпрокуроркою штату Каліфорнія, першою темношкірою жінкою на цій посаді.

Генпрокуроркою Каліфорнії Гарріс пробула майже два повні терміни, здобувши позитивну репутацію в Демократичній партії. Цим вона й скористалася, успішно пройшовши до Сенату (верхня палата парламенту США) в 2017 році.

Ймовірно, майбутня віцепрезидентка США Камала Гарріс разом із імовірним наступним президентом США Джо Байденом під час спільного виступу у місті Вільмінгтон, штат Делавер, США, 12 серпня 2020 року
Фото:

AP / Carolyn Kaster

Дональд Трамп називав Байдена «сонним Джо». З чого б це?

Схоже, Трамп побачив кілька роликів, на яких начебто видно, як демократ засинає під час телевізійних інтерв’ю. Певно, так 74-річний президент натякав на підстаркуватість свого 77-річного опонента.

Один із таких роликів поширив у Twitter заступник глави адміністрації Трампа із комунікацій Ден Скавіно (нині відео вже недоступне). На ньому видно Байдена, чути хропіння й голос ведучої «Прокидайтеся!» Насправді ж це змонтований ролик, де опущений погляд Байдена зумисне повторений кілька разів, а хропіння й вигук ведучої взагалі взяті з інтерв’ю співака Гаррі Белафонта 2011 року (йому тоді було 84).

«Я — митець із дикою уявою, яку вкладаю у свої пародії», — розповів Reuters автор відео, Twitter-користувач під ніком damonimani. Він підтвердив, що ролик змонтований і був створений як жарт.

Ну і якщо вже називати якогось політика сонним, то, скоріше, того, що колись був прем’єром і не у США, а в Росії. Якщо ви зрозуміли, про кого ми.

Кажуть, Байден такий старий, що плутається в розмові й забуває ім’я дружини. Це правда?

Справді, за період виборчої гонки у Байдена назбиралося чимало ляпів, які Трамп та його прибічники активно (і не завжди доречно й тактовно) використовували у свій риториці як додаткові аргументи на користь тези про те, що Байден фізично неспроможний керувати країною.

У жовтні під час спілкування з журналістами Байден помилково вже вдруге заявив, що балотується до сенату, а не в президенти — за старою звичкою (він упродовж 36 років був сенатором від штату Делавер). А ще в одному з виступів забув ім’я сенатора Мітта Ромні. До слова, за іронією, Ромні став першим з республіканців, хто привітав Байдена з перемогою на президентських виборах.

Усе це, звісно, помітив Трамп — але найбільше його зачепив епізод, коли Байден забув ім’я самого Трампа і випадково назвав його Джорджем. Втім, ймовірно, це твердження дещо маніпулятивне: речення могли вирвати з контексту, а «Джордж» було звертанням і не стосувалося Трампа. Були й інші відверто підроблені епізоди: у відео, де Байден виступав зі зверненням до міннесотців, підмалювали код Флориди — це дало Трампові зайвий привід нагадати, що Байден взагалі не розуміє, де він перебуває.

Найдивніший епізод був у березні цього року, на так званому «супервівторку»: Байден переплутав свою дружину і сестру, яка стояла поруч. Правда, швидко виправився.

Обмовки у Байдена траплялися і раніше: так. у 2017-му виступаючи перед Конгресом, він заявив, що «нині 2007 рік». А у 2012-му та 2019-му забував у своїх виступах ім’я Барака Обами, при якому він був віцепрезидентом.

Трамп (і не лише він) неодноразово наголошували, що це — вияви деменції, які, мовляв, анітрохи не дивують з огляду на поважний вік кандидата. Втім фахівці не беруться судити про таке за наявними доказами — тобто лише такими епізодами «забувань». Сам Байден хворим себе не вважає і не збирається проходити когнітивний тест, який би міг підтвердити у нього прогресування деменції.

Ну про сина Байдена всі чули. Він же ж покривав його дії в Україні, правильно?

Гантер Байден — молодший син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена. До квітня 2019 року він працював у раді директорів української газовидобувної компанії Burisma, яка належить ексміністру екології Миколі Злочевському. При цьому Гантер не мав попереднього досвіду роботи в цьому секторі.

Коли Байден був віцепрезидентом і курував політику США щодо України, він погрожував скасувати грошову допомогу Києву, якщо не буде звільнений генпрокурор Віктор Шокін. Це особисто підтверджував і сам Байден, стверджуючи, що Шокін гальмував антикорупційні розслідування в Україні.

А от на думку Трампа і його прихильників, Байден таким чином хотів зупинити розслідування проти Burisma, де працював його син. У цьому, за версією президента США, і полягав нібито конфлікт інтересів. Утім поки це лише твердження, а не доведені в судовому порядку факти.

Джо Байден разом із сином Гантером, січень 2010 року
Фото:

EPA / ALEXIS C. GLENN/POOL

Звісно, дивно, що Джо Байден допустив таку ситуацію, вочевидь розуміючи, що в майбутньому нею скористаються його політичні опоненти. Хоча діти й родичі Трампа, не маючи досвіду в державному управлінні, працюють в його адміністрації: приміром, зять Трампа Джаред Кушнер, який має диплом MBA, був відповідальним за врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Крім цього, на імідж Байдена-старшого неодноразово впливали сумнівні бізнес-зв’язки сина, його проблеми з наркотиками та алкоголем, а також інші скандали та звинувачення. Детальніше ми про них писали ще в листопаді 2019 року в цій статті.

«Мій син, як і багато людей, був наркозалежним. Він над нею (залежністю — ред.) працював, і він її подолав. І я пишаюся ним», — сказав Байден під час перших президентських дебатів із Трампом 30 вересня.

Поділитись: