15 березня о 19:00 в ефірі суспільного каналу UA:ПЕРШИЙ вийде документальний фільм авторства Наталі Гуменюк та Олександра Назарова про екологічну ситуацію в зоні українсько-російського конфлікту.

Спецпроект Громадського «Зона відчуження Донбас» доступно показує напрацьовані науковцями сценарії ймовірної екологічної катастрофи на сході України. Знімальна група побувала в копальнях на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській області, зокрема й тих, що сполучені під землею з тими, що знаходяться на окупованих територіях. Редакція зібрала дані про ситуацію з затопленням шахт на непідконтрольних територіях.

«Ми довго слідкували за темою, вивчили дослідження, які проводили українські та міжнародні науковці у 2016 році, і зрозуміли, що ситуація катастрофічна. Затоплення шахт, наприклад, загрожує технологічними землетрусами, зараженнями річок. Зокрема, Сіверського Донця, а з нього беруть воду 90% жителів Донецької та 30% жителів Луганської областей. Поспілкувавшись на місцях з шахтарями, геологами, спеціалістами з води, можемо переконливо говорити, що почався незворотній процес. Немає офіційної статистики скільки шахт не працює на непідконтрольній території і у якому вони взагалі стані. Цю ситуацію складно змінити, не будучи там на місцях. Проблему треба вирішувати і на підконтрольній, і на непідконтрольній території теж», — розповідає Наталя Гуменюк, авторка фільму.

Отримавши дослідження від низки українських та міжнародних організацій, Громадське провело паралельні експерименти, зокрема, аналіз води у декількох лабораторіях.

Крім цього журналісти спілкувалися з українськими чиновниками на різних рівнях. Зв’язавшись з фахівцями з Німеччини та Британії дізналися, які технології використовують колишні шахтарські регіони, щоб захистити власне населення.

 «Суспільне мовлення постійно в пошуку якісного українського документального кіно різних форматів. На щастя, зараз в Україні, порівняно з кількома роками до того, з'являється все більше такого продукту, на жаль — дуже багато фільмів не є професіональними або за редакторською, або за телевізійною складовою, — коментує Дар’я Юровська, програмна директорка ПАТ «НСТУ», Фільм Наталки Гуменюк, в якомусь сенсі, є виключенням, серед загального поля документального журналістського кіно. По-перше, вона взялася за дуже важливу, але непопулярну серед журналістів тему. По-друге, у фільмі гідно витриманий баланс та нема спекуляцій, від яких, розповідаючи про події пов'язані з війною, іноді не втримуються і найкращі з журналістів. Сподіваюсь, що це лише перший фільм, та Наталка продовжуватиме досліджувати цю тему».

Дивіться документальний фільм «Зона відчуження Донбас» 15 березня о 19:00 в ефірі каналу UA:ПЕРШИЙ.

А також дізнавайтеся більше на сторінках спецпроекту:

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile