Учені активізували полювання на «азійського єдинорога» — одну з найрідкісніших тварин у світі. Прагнуть врятувати вид

Учені активізували полювання на одну з найрідкісніших тварин у світі — саолу на прізвисько «азійський єдиноріг». Жоден біолог іще не бачив її в дикій природі — а тепер вони намагаються знайти тварину, щоб урятувати вид.

Про це пише The Guardian.

Саола важить 80-100 кілограмів, має довгі прямі роги, білі плями та великі запахові залози на обличчі.

Коли в 1992 році цю невловну істоту вперше виявили, вона стала першим великим ссавцем, новим для науки, за понад 50 років. Тоді під час дослідження дикої природи в лісистій зоні віддаленого природного заповідника на півночі центрального В’єтнаму біолог До Туок знайшов два черепи та пару трофейних рогів, що належали невідомій тварині.

Згодом учені зібрали ще 20 зразків, серед яких ціла шкіра тварини. У 1993 році лабораторні дослідження показали, що ця тварина є не лише новим видом, а й абсолютно новим родом у сімействі великої рогатої худоби.

Спочатку цю тварину назвали Vu Quang Ox, згодом — saola (Pseudoryx nghetinhensis), що означає «роги веретена».

Саол не бачив жоден біолог у дикій природі, а загалом їх виявляли лише кілька разів. Як пише The Guardian, селяни, можливо, намагалися утримати саол у полоні, але тварини померли через кілька тижнів — імовірно, через неправильне харчування.

Що загрожує тваринам?

Виявлення цих тварин визнали одним із найдивовижніших зоологічних відкриттів XX століття. Однак менше ніж через 30 років популяція саол, як вважають, значно скоротилася через поширення браконьєрства у В'єтнамі з 1994 року.

Хоча саола не є безпосередньою мішенню браконьєрів, тварин нібито відловлюють для використання в традиційній азійській медицині або для споживання м’яса.

У 2001 році популяція саол, за підрахунками вчених, становила від 70 до 700 особин у Лаосі та кілька сотень у В’єтнамі. Нещодавно експерти зафіксували зменшення популяції до 100 особин. Через це у 2006 році вид занесли до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) як такий, що перебуває під критичною загрозою зникнення — це найвища категорія ризику.

Востаннє тварину зафіксували на камеру у 2013 році в природному заповіднику в центрі В'єтнаму. Відтоді мешканці села продовжують повідомляти про її присутність у районах національного парку В’єтнаму та в Лаосі.

Коли почали полювання?

У 2006 році біологи заснували робочу групу з метою знайти останніх саол у дикій природі для розведення в неволі, щоб у майбутньому повернути вид у природне середовище існування, вільне від загроз.

Робоча група об’єднує природоохоронні організації в Лаосі та В’єтнамі для пошуку саол, але тварини продовжують вислизати від команди. У період з 2017 по 2019 рік група провела інтенсивний пошук, використовуючи 300 камер-пасток на території національного заповідного району в Лаосі. Жодна з мільйонів фотографій не зафіксувала саолу.

За даними МСОП, лише приблизно 30% потенційного середовища проживання саол обстежили в будь-якій формі, і тільки 2% обшукали інтенсивно. У серпні цього року Комісія з виживання видів МСОП закликала більше інвестувати у пошуки саоли.

Ще одна організація — Фонд саол — збирає гроші для нової ініціативи, яка б навчала собак виявляти ознаки цих рідкісних тварин і знаходити їх у дикій природі.

«Ми знаємо, як знайти і врятувати цю чудову тварину, що існує на планеті Земля приблизно 8 мільйонів років. Нам просто потрібно, щоб світ об’єднався і підтримав зусилля. Коштуватиме це не так багато, а винагорода за саолу для нас [людства] буде величезною», — каже президент Фонду саол Робішо.