Дослідники Університету Британської Колумбії, що в Канаді, знайшли серед гірської породи, що містить алмази, залишки старовинної кори — завдяки їй вдалося уточнити розміри старовинного континенту, який існував 150 мільйонів років тому.

Про свою знахідку вчені розповіли у науковому віснику університету UBC Science.

Дослідники аналізували кімберліт (алмазоносну гірську породу), знайдений на найбільшому острові Канади — Баффіновій Землі. І серед них знайшли залишки Північно-Американського кратона — старовинного континенту, що розколовся на частини 150 мільйонів років тому.

Встановити приналежність знайденого фрагменту земної кори до кратона їм вдалося, порівнявши його мінеральний склад зі складом інших відомих фрагментів кратона.

«Для дослідників кімберліти — це наче підземні ракети, що підбирають пасажирів на своєму шляху до земної поверхні. Пасажирами в цьому випадку є тверді шматки гірської породи, які містять купу подробиць про умови глибоко під земною поверхнею нашої планети, що з часом змінювалися», — пояснює геологиня Університету Британської Колумбії Мері Ковальова.

Таким чином, Північно-Американський кратон простягався значно далі, ніж раніше вважалося. Нова знахідка показує, що його розмір десь на 10% більше, ніж прийнято було вважати.

«Наші знання в буквальному й переносному сенсі поглибилися», — додає Ковальова.

Північно-Американський кратон (також його називають Канадською платформою) нині формує основу Північноамериканського континенту, а також, серед іншого, Гренландії та Шотландії.

Поділитись: