Астрофізики після десятиріч пошуків знайшли у планетарній туманності NGC 7027 тип молекул, який найпершим утворився у Всесвіті, — гідрид гелію (HeH⁺). Ця знахідка підтверджує теорії про ранні етапи розвитку Всесвіту.

Для пошуку астрофізики використали летючу обсерваторію SOFIA, тобто переобладнаний літак Boeing 747SP, з встановленим телескопом. Він знімав на висоті близько 13 кілометрів.

NASA зазначає, що сьогодні Всесвіт заповнений великими та складними структурними елементами, такими як планети чи зірки. Утім понад 13 мільярдів років тому, після Великого вибуху, він був заповнений кількома атомами — здебільшого гелієм та воднем.

На думку вчених, водень та гелій уперше об'єдналися приблизно за 100 тисяч років після Великого вибуху, утворюючи молекулу гідриду гелію. І вона, вважається, стала першою утвореною молекулою у Всесвіті.

Гідрид гелію легко вступав у реакцію з нейтральними молекулами та атомами, результатом його взаємодії з атомами водню став молекулярний водень — підґрунтя для розвитку Всесвіту.

Гідрид гелію вдалося отримати в лабораторних умовах ще в 1925 році, утім вчені не могли підтвердити його існування в космосі.

Планетарна туманність NGC 7027, у якій знайшли молекулу, знаходиться на відстані трьох тисяч світлових років від Землі — у сузір'ї Лебедя. Астрофізики навмисне шукали молекулу в цій туманності, адже її мови приблизно відповідають умовам утворення гідриду гелію після Великого вибуху.

Поділитись: