Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто (зліва) і віцепрем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба під час спільної пресконференції в Києві, Україна, 7 лютого 2020 року
Фото:

скриншот із трансляції

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто передав міністерці освіти і науки України Ганні Новосад пропозиції щодо навчання угорців на Закарпатті української мови.

Як передає hromadske, про це Сійярто заявив 7 лютого на пресконференції з віцепрем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитром Кулебою.

За словами глави угорського МЗС, у відносинах із Україною є «одне важке питання — воно стосується Закону України «Про освіту».

«Ми розуміємо, що Україна хоче, аби її громадяни на всій її території володіли українською мовою й розмовляли нею. А ми бажаємо, щоби угорці, які проживають на Закарпатті, мали змогу зберегти свою рідну мову», — зазначив Петер Сійярто.

За словами угорського міністра закордонних справ, сторони «домовилися про те, що пані міністр освіти (Ганна Новосад — ред.) терміново прийме в себе представників Спілки педагогів Закарпаття, і в результаті цих переговорів буде досягнуте рішення».

Пізніше у відповіді на запитання журналіста Сійярто зазначив, що «можна досягти, щоб угорці в Україні вивчили державну мову без збільшення кількості україномовних предметів, які вони вивчають». Збільшення кількості предметів, що викладаються українською, і передбачає новий Закон України «Про освіту».

Своєю чергою Дмитро Кулеба зазначив, що Міністерство культури, молоді та спорту України готує проєкт закону «Про національні меншини», передбачений «мовним законом».

Нагадаємо, Закон «Про повну загальну середню освіту» парламент прийняв 16 січня. У ньому йдеться про те, що мовою навчання в закладах загальної середньої освіти є державна, а представники корінних народів України мають право здобути повну загальну середню освіту мовою корінного народу поряд із державною мовою. Натомість представники нацменшин можуть здобути початкову освіту мовою нацменшини поряд із державною.

У представників, які належать до нацменшин, мови яких є офіційними мовами ЄС, у 5 класі повинні мати не менше, ніж 20% навчання державною мовою із щорічним збільшенням цього обсягу: не менше, ніж 40% у 9 класі. Щоб здобути профільну середню освіту, представники повинні мати не менше, ніж 60% навчання українською.

Раніше міністерка освіти Ганна Новосад пояснила, що російськомовні школи перейдуть на українську мову навчання з вересня 2020 року. А школи з мовами нацменшин, які належать до мов Євросоюзу, — з вересня 2023 року.

Поділитись: