Угорщина схвалила вступ Фінляндії до НАТО
Парламент Угорщини 27 березня схвалив приєднання Фінляндії до НАТО. Тепер це рішення не підтримала лише одна країна Альянсу — Туреччина.
Про це пишуть Bloomberg та Euronews.
За вступ Фінляндії проголосували 182 зі 199 парламентарів Угорщини.
Попри це, угорський парламент досі не призначив голосування за вступ Швеції. Як під час засідання заявив держсекретар МЗС Угорщини Тамаш Менце, «усі ознаки і наша надія вказують на відносини, що ґрунтуються на взаємній повазі» з Фінляндією.
Водночас, за його словами, Угорщина нібито не отримувала таких запевнень від Швеції. Менцер також відкинув заяви опозиції про те, що така позиція Угорщини служить інтересам росії.
Головний радник прем'єр-міністра Угорщини Балаш Орбан минулого тижня заявляв, що позиція країни пов'язана з тим, що Швеція критикує знищення демократичних стандартів в Угорщині.
«Останніми роками шведські державні чиновники, міністри, прем'єр-міністри та політики розважалися, ставлячи під сумнів стан угорської демократії», — стверджував він.
Також Орбан навів цитату нинішньої міністерки у справах ЄС Джессіки Россуолл, теж представниці «Помірної партії». У червні 2021 року вона закликала ЄС припинити виплати Угорщині.
Раніше Угорщина відкладала заявку Фінляндії, нарікаючи на підтримку Гельсінкі позиції ЄС, яка полягає в тому, щоб змусити Будапешт покращити ситуацію з правами людини. Прем'єр Швеції Ульф Крістерссон розповів, що коли Угорщина змінила своє рішення щодо Фінляндії, вона не пояснила, чого все ще не підтримує заявку Швеції.
«Я не отримав фактичного пояснення, тільки повідомлення про те, що вони не мають наміру відкладати вступ будь-якої країни», — сказав Крістерссон після зустрічі з Орбаном під час саміту ЄС минулого тижня.
Швеція чекає рішення Туреччини та Угорщини
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
Ердоган 17 березня оголосив, що його країна починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.
- Поділитися: