31 жовтня розпочнеться міжнародний фестиваль документального кіно й анімації DOK Leipzig. Він покаже 179 стрічок в конкурсній програмі, з них — рекордні для фестивалю 100 прем’єр. Буде там і чотири фільми, пов'язані з Україною.

DOK Leipzig — найстаріший фестиваль документального кіно в світі. Він був заснований у 1955 році, а в 1960 став міжнародним. В часи «холодної війни» фестиваль був майданчиком для зустрічі кінематографістів Сходу та Заходу. Зараз у ньому щороку беруть участь близько 60 країн.  

Україну там представлять такі фільми: 

  • «Аустерліц», режисер Сергій Лозниця
  • «Рідні», режисер Віталій Манський
  • «Головна роль», режисер Сергій Буковський
  • «Люди, що прийшли до влади», режисери Олексій Радинський, Томаш Рафа

З’ясовуємо, що українського в цих фільмах і про що вони розкажуть гурманам документального кіно в Лейпцигу.

«Аустерліц»

Трейлер фільму «Аустерліц» Сергія Лозниці

Режисер Сергій Лозниця часто представляє український кінематограф на міжнародних фестивалях, в тому числі неодноразово в Каннах.

Прем’єра його нового фільму «Аустерліц» відбулася на цьогорічному Венеційському кінофестивалі. Тепер фільм в основному конкурсі DOK Leipzig. Cтрічка розповідає про музеї, що нині діють на території нацистських концтаборів. Фільм завершує трилогію, розпочату «Майданом» і «Подією». Найбільш українським із трьох можна назвати «Майдан», але два інші фільми мають такий самий почерк «розтину історії», адже це погляд українця на світову історію, яка повторює сама себе.

   Сергій Лозниця, режисер фільму «Аустерліц»

«Ця картина не про дурних туристів, які не розуміють, де перебувають. Це фільм про те, як ми ставимося до пам’яті, що таке пам’ять і що таке взагалі меморіал».

«Рідні»

Трейлер фільму «Рідні»

Віталій Манський — режисер  документального кіно в Росії, що народився у Львові, а зараз є громадянином Латвії. Географія його фільмів теж широка — у фільмі «Труба» його шлях пролягає від Уренгоя до Кельна, а дія фільму «У променях сонця» відбувається в Північній Кореї.

Його документальна стрічка «Рідні» була знята в копродукції Латвії, Німеччини, Естонії та України. Українські в цьому фільмі, власне, самі «Рідні», про яких розповідає режисер. Віталій досліджує російсько-український конфлікт, спілкуючись зі своїми родичами, що живуть в різних куточках України — Львові, Одесі, на Донбасі та в Криму. Українська прем’єра фільму відбулася на Одеському кінофестивалі в липні 2016-го року.

   Віталій Манський, режисер фільму «Рідні»​

«Якщо ми хочемо щось розповісти іншим людям, ми повинні бути сміливими, чесними та відкритими. Коли говориш про такі делікатні речі, такі важливі речі, як мир, війна, потрібно звертатись до самого себе. Я би вчинив нечесно, якби звернувся не до власної сім'ї, а обрав дистанцію».

Інтерв’ю Віталія Манського про фільм «Рідні» на Одеському кінофестивалі

«Головна роль»

 

Трейлер фільму «Головна роль» 

Український режисер Сергій Буковський за свою кар’єру випустив понад 40 кіно- й телефільмів, а в 2004-му році здобув шевченківську премію за документальну роботу «Війна. Український рахунок». Його нова стрічка — «Головна роль» — щойно з монтажного стола потрапила до основного конкурсу Лейпцизького міжнародного фестивалю. Стрічка розповідає історію дуже близької для Сергія людини — історію акторки Ніни Антонової.

   Сергій Буковський, режисер фільму «Головна роль»

«Фільм про мою маму. Їй зараз 80! Сотні ролей у кіно — великих і маленьких. Це історія про чесне й печальне життя. Про жертовність і свободу. Справжня акторська слава прийшла до мами лише раз у житті. Це була головна роль у першому радянському кольоровому багатосерійному телефільмі «Варчине життя». З того часу минуло 45 років...»

 

«Люди, що прийшли до влади»

Коментар режисера Олексія Радинського та кадри з фільму «Люди, які прийшли до влади»

До трьох повнометражних фільмів у програмі фестивалю DOK Leipzig приєднався короткий метр українського режисера Олексія Радинського та його польського колеги Томаша Рафи. Їхня стрічка «Люди, що прийшли до влади» простежує поступове занурення суспільства у війну. Знята в березні-квітні 2014 року на Донбасі, на сході України, вона зображує деградацію соціального протесту до збройного повстання.

Стрічка перемогла в національному конкурсі фестивалю Docudays UA 2016.

   Олексій Радинський, режисер фільму «Люди, що прийшли до влади»

«Ми взагалі не збиралися робити з цього фільм. Ми працювали, швидше, в жанрі онлайн-репортажу і нашою метою було щось на зразок інформаційного активізму».

Поділитись: