Протягом останніх 25 років в Україні виготовили і запустили в космос більш ніж 150 ракет-носіїв. Вони вивели на орбіту 375 космічних апаратів на замовлення 24 країн світу. Такі цифри з гордістю називають у Державному космічному агентстві України.

Космічні прибутки

Там стверджують, що підприємства космічної галузі й досі приносять державній скарбниці чималий прибуток.

«За 2017 рік підприємства космічної галузі перерахували в бюджет 718 мільйонів гривень. Це в 11 разів більше, ніж держава виділяє на космічну програму. Якби на космічну програму виділялося більше коштів, було б і більше внесків у бюджет від наших підприємств», — запевняє радник голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов.

Утім, прибуток космічним підприємствам приносять не державні замовлення, а експорт космічних послуг. Один запуск космічних апаратів, здійснений українськими фахівцями, коштує замовникам від 60 до 80 мільйонів доларів. Запуск європейської ракети коштує дорожче — 100 — 120 мільйонів доларів.

«За підсумками минулого року ми відправляли на експорт майже половину нашої продукції. Це забезпечувало приплив коштів у нашу галузь. Ми виконуємо близько 100 — 120 проектів з нашими партнерами за кордоном. Це приносить близько 400 — 450 мільйонів доларів», — розповідає Едуард Кузнєцов.

Середня зарплата на одному з найбільш високотехнологічних підприємств України сьогодні — 6,5 тисяч гривень 

Але за цими цифрами важко розгледіти проблеми космічних підприємств, які продовжують працювати лише завдяки замовленням з-за кордону.

Зразки продукції в цеху заводу Південмаш, Дніпро, 10 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/ГромадськеЗразки продукції в цеху заводу Південмаш, Дніпро, 10 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Ракети з Дніпра

Найбільше з таких підприємств —дніпровський Південмаш. Це єдиний у країні виробник ракет-носіїв та іншого високотехнологічного космічного обладнання. Щоправда, держава його більше не замовляє. Тут з ностальгією згадують часи «холодної війни», коли завод працював на повну потужність.

Останній шок Південмаш пережив у 2014 році після припинення замовлень з Росії. Тоді вся українська космічна галузь утратила половину замовлень 

«Підприємство, яке щороку випускало 100 ракет, нині будує 2 — 3. Це лише тримає на плаву завод. Штат співробітників скоротився в 10 разів. Скорочення — 60 — 70 працівників на рік», — розповідає гендиректор Виробничого об'єднання Південмаш Сергій Войт.

Середня зарплата на одному з найбільш високотехнологічних підприємств України сьогодні — 6,5 тисяч гривень. Щоправда, щоб утримати від звільнення найцінніших фахівців, підприємство оцінює їхню роботу за окремою тарифною сіткою. Такі працівники заробляють близько 12 тисяч.

Останній шок Південмаш пережив у 2014 році після припинення замовлень з Росії. Тоді вся українська космічна галузь утратила половину замовлень, це 3 — 4 мільярди гривень. Тепер завод шукає нових замовників і поступово відкриває нові міжнародні ринки.

«Це фірми з Італії, Південної Кореї, Китаю. З індійськими компаніями укладаємо угоди на випробування ракетних двигунів. Це дуже надійні контракти, грошові контракти», — запевняє Сергій Войт.

Зразки продукції в цеху заводу Південмаш, Дніпро, 10 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/ГромадськеЗразки продукції в цеху заводу Південмаш, Дніпро, 10 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Американські надії

Основними ж замовниками Південмашу нині є компанії зі США. Для них на заводі виготовляють блоки першого ступеню ракет Antares. Особливі надії на підприємстві покладають на відродження проекту «Морський старт». Він передбачає запуск українських ракет «Зеніт» з морської платформи, розташованої в районі екватору. Дві ракети, які сьогодні виготовляють на заводі, планують запустити вже наступного року.

«Зі Сполученими Штатами реанімуємо проект «Морський старт», над яким працюємо вже понад рік. Замовляють 12 ракет», — каже Сергій Войт.

На Південмаші запевняють: потенційні можливості підприємства — набагато більші, ніж ті, що реалізуються нині.

Нині найбільші надії Україна покладає на будівництво пускового комплексу в Канаді, який забезпечить власне вікно в космос 

Проте міжнародне співробітництво не завжди оберталося для України успіхом. У 2015 році Бразилія вийшла з проекту спільного з Україною будівництва космодрому Алкантара. А торік канадська компанія MDA оголосила про вихід з проекту запуску українського телекомунікаційного супутника «Либідь», що був виготовлений в Росії.

Нині найбільші надії Україна покладає на будівництво пускового комплексу в Канаді, який забезпечить власне вікно в космос. У Державному космічному агентстві розраховують, що роботи  завершаться за 3-4 роки.

Пусковий комплекс в Канаді дозволить Україні визначати ціну на запуски космічних апаратів та заробляти, надаючи пускові послуги іншим країнам. Цього ж року за участю українських фахівців в різних куточках світу заплановано 5 космічних запусків. «Космос — це майбутнє. Там майбутні гроші і там майбутній добробут усього світу, усієї цивілізації», — запевняє Сергій Войт.

Поділитись: