Нафтогаз вже рівно 4 роки не купує газу напряму у Газпрому. Прямі закупки російського газу припинили 26 листопада 2015 року.

Зазначається, що тоді причиною припинення відносин між Нафтогазом та Газпромом з приводу купівлі газу стала неузгодженість у ціні на газ. Через зависоку ціну, яку для України встановив Газпром, Нафтогаз звернувся до Стокгольмського арбітражу. На час розгляду справи в арбітражі, Україна не здійснювала купівлі російського газу напряму.

Водночас, переважну більшість імпортного газу Україна купує на своєму західному кордоні, тобто це газ російського походження.

У 2017 році Стокгольмський арбітраж своїм рішенням зобов'язав Росію змінити ціну на газ для України, а також сплатити Нафтогазу 4,6 мільярда доларів. 2 мільярди доларів Нафтогаз отримав, погасивши свої борги перед Газпромом за куплений раніше газ, а решту 2,56 мільярда доларів почав стягувати з Газпрому у судах у Європі та в усьому світу. За цей час, через пеню, сума боргу Газпрому перед Нафтогазом сягнула 3 мільярдів доларів.

При цьому, Стокгольмський арбітраж не забороняв Нафтогазу купувати газу у Газпрому. Українська компанія навіть надсилала заявку на купівлю азу у Росії напряму. Однак, оскільки Росія не визнає рішень арбітражу, вона відмовляється продавати газ за встановленою у Стокгольмі ціною.

Наразі між Україною та Росією тривають переговори про транзит газу, який щороку приносить Україні 3 мільярди доларів доходів. Російська сторона умовами продовження транзиту називає відмову України від своїх перемог в арбітражах та відновлення постачання газу напряму «зі знижкою». Нафтогаз та український уряд такі умови відкидають. Водночас українська газова компанія повідомила, що не виключає, що Газпром може погасити свій борг за рішеннями арбітражу не грошима, а газом.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile