Російський Газпром надіслав Нафтогазу офіційну відповідь, у якій відмовився постачати газ до України напряму доти, доки Україна не відмовиться від своїх перемог у міжнародних арбітражах.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Вітренко зазначив, що відповідно до рішень Стокгольмського арбітражу, Україна могла надалі закуповувати газ у Газпрому за тарифом, який визначив арбітраж. Україна неодноразово направляла до Газпрому заявки на купівлю цього газу, однак російська компанія відмовлялася його продавати.

«Газпром так і відмовляється продавати за ціною, встановленою арбітражем. Пишуть, що спочатку потрібно відновити «баланс у відносинах», — повідомив Вітренко у коментарі до свого повідомлення у Facebook.

Водночас виконавчий директор Нафтогазу зазначив, що Нафтогаз більше не надсилає до Газпрому заявок на купівлю газу.

«У нас є офіційна відповідь Газпрому, що вони не будуть постачати поки не «відновиться баланс». Ми вже через арбітраж вимагаємо компенсацію», — додав Вітренко.

За його словами, Газпром сам ініціював арбітражний процес у Стокгольмі і програв його. Борг Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу вже складає близько 3 мільярдів доларів (він зростає через пеню та штрафи). У разі, якби Україна програла процес у Стокгольмі, то втратила б близько 80 мільярдів доларів.

Зазначимо, що Україна не купує російський газ з 26 листопада 2015 року. Однією з причин цього є те, позов до Стокгольмського арбітражу позов проти Газпрому, у якому Нафтогаз оскаржив умови контракту про постачання та транзит газу.

Напередодні у Національному банку підрахували, що Україна може втратити до 0,9% свого ВВП через припинення транзиту російського газу.

30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AF, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах. У Нафтогазі повідомили, що це рішення було очікуваним.

Зазначимо, що Росія піднімала питання надання дозволу на будівництво «Північного потоку-2» на нещодавніх переговорах про транзит газу через Україну, що відбулися у Брюсселі. Зокрема, про це російська делегація розмовляла з представниками Єврокомісії.

28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України. Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року. Чинна угода про транзит між Україною та Росією закінчується 31 грудня 2019 року.

Поділитись: