Україна не обговорювала з ЄС, чи впливає завершення війни на строки вступу — Стефанішина

Віцепрем’єр—міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що на сьогодні є політичний консенсус щодо відкриття для України переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Водночас офіційно країна ще не обговорювала з Єврокомісією, чи залежать строки вступу від завершення війни.

Про це вона розповіла в етері телемаратону 22 вересня.

Стефанішина прокоментувала публікацію Bloomberg, у якій ідеться, що наступного місяця Єврокомісія рекомендуватиме розпочати переговори про членство України в Євросоюзі.

Вона сказала, що «дещо скептично ставиться до таких заяв». За словами віцепрем’єрки, на сьогодні є «політичний консенсус, щоб відкрити переговори для України», але до цього рішення Києву треба зробити ще «дуже багато кроків».

«І це не тільки виконати 7 рекомендацій ЄК, а й провести комунікацію з кожною державою-членом ЄС», — пояснила вона.

Найскладнішою рекомендацією є закон про національні меншини, оскільки її реалізація залежить не тільки від України, а й від Угорщини, Румунії, Болгарії та Греції, додала Стефанішина.

«Тому наші внутрішні кроки повинні бути сприйняті та оцінені цими державами. Цього тижня парламент ухвалив правки до законодавства про національні меншини, які імплементують три європейські конвенції», — зазначила віцепрем’єр-міністерка.

Відповідаючи на запитання, чи залежать терміни вступу України в ЄС від завершення війни, посадовиця заявила, що це питання Київ офіційно поки що не обговорював із Брюсселем.

«Я хочу нагадати, що Угоду про асоціацію було підписано тоді, коли Крим уже було анексовано, коли вже почалися бойові дії в Донецькій і Луганській областях, і це не стало на заваді, а положення документа застосовуються до всієї території країни», — сказала віцепрем’єрка.

Вступ України до ЄС

У червні Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Рада ЄС вважає, що поки Україна виконала два кроки з семи, які запропонувала Єврокомісія.

У ЄС вважають, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які вже працюють, із процесом відбору на основі заслуг». Також українська влада привела законодавство про ЗМІ в повну відповідність до європейської директиви.

Крім того, Україна досягла значного прогресу в реформі Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину потрібної роботи». Щодо інших чотирьох кроків, то Україна, за оцінкою ЄК, виконала поки менш як половину потрібної роботи. Ідеться про боротьбу з корупцією, боротьбу з відмиванням грошей.

Тоді Стефанішина зазначила, що Україна розраховувала на вищу оцінку від Єврокомісії. А втім, віцепрем’єр-міністерка вважає, що для Єврокомісії визнання менш ніж за рік після набуття статусу кандидата будь-якого прогресу є безпрецедентним. Окрім того, вона переконана, що Україна буде готова до членства в ЄС у найближчі два роки.

Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною семи кроків на шляху до вступу в ЄС. В уряді прогнозують, що закрити всі сім блоків на 100% не вдасться, але Україна матиме «солідний бекграунд» по кожному з них.