Україна отримала «трійку» з доброчесності у сфері оборони: НАКО заявила про великі ризики корупції
Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) знову внесла Україну до групи D — переліку країн з високими корупційними ризиками у сфері безпеки й оборони.
Про це свідчать результати глобального Індексу доброчесності в оборонному врядуванні НАКО, які є в нашому розпорядженні.
Цей індекс аналізує ефективність і контроль за корупційними ризиками у секторі безпеки й оборони. Під час його створення країни оцінюють за п’ятьма сферами ризиків у секторі оборони: політичним, закупівельним, кадровим, фінансовим, а також за ризиком для військових операцій.

Україна набрала 41 бал і перегнала Росію, Туніс, Албанію, Чилі та інші країни. Для порівняння: найнижчий ризик корупції визнали у Новій Зеландії — 85 балів зі 100. Також до групи країн низького ризику ввійшли Бельгія, Німеччина, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Швейцарія, Тайвань та Велика Британія.

Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб зазначила, що найбільш схильні до корупції сфери в Україні — це закупівлі та фінанси, а ситуація з військовими операціями є «критичною».
Найбільшими політичними ризиками України визнали лобізм, а найбільшими ризиками у сфері закупівель — процеси, пов’язані з офсетними угодами.
У секторі фінансів найбільші ризики стосуються засекречених закупівель та контролю за державною власністю, а у сфері кадрів — об’єктивності призначень і підвищень.
У НАКО наголошують на дуже високих ризиках для військових операцій. Так, військова доктрина, операційне тренування та завчасне планування отримали критичні 0 балів. Здатність до корупційного моніторингу операцій отримала тільки 13 балів.
Зазначимо, що у 2015 році, коли востаннє оголошували результати індексу, Україна також увійшла до групи країн із високим ризиком корупції.
Що з цим можна зробити?
На думку Олени Трегуб, поліпшити ситуацію може якісне дотримання закону «Про оборонні закупівлі». А втім, цього буде недостатньо, якщо закупівельна сфера й надалі залишатиметься надмірно засекреченою, кажуть у комісії.
Секретарка Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Соломія Бобровська наголосила на проблемах із логістикою, будівництвом та інфраструктурою армії, а також закупівлями харчування на наступний рік.
«Саме через надмірну засекреченість громадянське суспільство не може як слід контролювати, чи забезпечує держава базові потреби Збройних сил», — сказала вона.
Автор: Маркіян Климковецький
- Поділитися: