Україна повернула з Угорщини іще двох військовополонених — МЗС

Дипломати вивезли з Угорщини ще двох українських військовополонених із низки тих, кого росія без погодження з Україною передала Будапешту.

Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

«Таким чином українській стороні вдалося повернути вже п’ятьох українських захисників. Працюємо, аби й решта шість воїнів якнайшвидше повернулися додому до своїх рідних», — йдеться у його повідомленні.

Нагадаємо, що перших трьох українських військовополонених повернули з Угорщини 20 червня. Перед цим очільник угорського МЗС Петер Сійярто заявив, що Угорщина як держава не причетна до обміну 11 українських військовополонених із росією. Мовляв, переговори вели релігійні організації.

В угорському уряді стверджували, що українські полонені «за власним бажанням хотіли приїхати до Угорщини», і тепер вони «можуть залишитися або покинути Угорщину в будь-який час за власним бажанням».

Що відомо про цей обмін?

росія без погодження з Україною передала Угорщині 11 українських військовополонених угорського походження. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що дізналися про це зі ЗМІ — із публічних заяв віцепрем'єр-міністра Угорщини Жолта Шем’єна.

8 червня на сайті російської православної церкви з’явилася новина, що передання Угорщині групи українських військовополонених відбулося за посередництва РПЦ на прохання угорської сторони. В РПЦ заявили, що полонені мають «закарпатське походження».

Передання полонених підтвердив віцепрем’єр-міністр Угорщини, заявивши, що це «є жестом РПЦ щодо Угорщини, їй ці люди завдячують своєю свободою».

Угорська та російська сторони не проінформували український уряд про свої переговори. Тож Україна викликала тимчасового повіреного Угорщини й попросила надати детальну інформацію про українських громадян і невідкладно забезпечити до них доступ консула.

19 червня МЗС України звернулося до угорської сторони з вимогою негайно допустити українського консула до українських військовополонених. За даними МЗС, українців фактично утримують в ізоляції, вони не мають доступу до відкритих джерел інформації, їхнє спілкування з рідними відбувається у присутності сторонніх людей. Також їм відмовляють у встановленні контакту з посольством України.

У МЗС заявляли, що угорська влада ігнорує всі спроби України налагодити конструктивний діалог щодо цієї ситуації. У Єврокомісії закликали Угорщину пояснити свою участь у звільненні українських військовополонених у рф та комунікацію з урядом України щодо цього питання.