Україна разом із партнерами розробляє міжнародний механізм виплати репарацій — Шмигаль
Україна разом із країнами—партнерами розробляє міжнародний компенсаційний механізм відшкодування збитків, яких завдала росія. Він складатиметься з чотирьох елементів.
Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час конференції United for Justice у Львові, повідомляє Урядовий портал.
За його словами, цей механізм базуватиметься на міжнародному договорі, а компенсації виплачуватимуться з активів підсанкційних росіян, а також із суверенних активів рф.
Шмигаль озвучив чотири елементи міжнародного компенсаційного механізму:
- міжнародний реєстр збитків;
- компенсаційна комісія, яка розглядатиме заяви про відшкодування збитків, завданих агресією рф;
- компенсаційний фонд, із якого йтимуть відшкодування;
- механізм виконання ухвалених компенсаційною комісією рішень.
Прем’єр пояснив, що робоча група пропонує створити комплексну систему компенсації за збитки, які заподіяла росія.
«Мова йде про відшкодування збитків фізичним та юридичним особам, а також безпосередньо державі Україна», — додав Шмигаль.
Водночас в Україні конфіскували у російських банків 17 мільярдів гривень, що підуть на відбудову. Шмигаль запевнив, що ці кошти вже є в бюджеті.
Збитки через напад росії
За даними Київської школи економіки (KSE), станом на грудень 2022 року загальна сума прямих задокументованих збитків, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення росії 24 лютого 2022 року, оцінюється у 137,8 мільярда доларів.
За 10 місяців повномасштабної війни росія зруйнувала та пошкодила в Україні вже 149,3 тисячі будинків, із них 17,5 тисячі — багатоквартирні та 131,4 тисячі — приватні.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що на відновлення країни потрібно понад трильйон доларів. До робіт залучать десятки країн-партнерів. За його словами, буде створена спеціальна система шефства, яка дасть змогу передовим країнам і компаніям допомогти у відновленні українських областей, міст, галузей і підприємств.
Ще в листопаді 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України», яку підготувала Україна за співавторства майже пів сотні країн.
У резолюції держави ООН підтвердили, що росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права, зокрема її агресію, а також міжнародного гуманітарного права і прав людини.
А 17 лютого 2023 року Уряд Нідерландів погодився створити у Гаазі нову міжнародну організацію — Реєстр збитків, завданих Україні російською агресією. Реєстр міститиме інформацію про шкоду, завдану війною українцям, бізнесу та державі.
- Поділитися: