Економіка / Бізнес

Україна скоротила споживання антрациту майже втричі

Інтерфакс-Україна
Економіка/Бізнес/Україна скоротила споживання антрациту майже втричі
Зберегти
Вигляд
Через перехід енергоблоків українських теплоелектростанцій з антрацитового вугілля (яке видобувається переважно на Донбасі) на газові типи вугілля, Україні вдалось скоротити споживання антрациту у 2,7 раза.

Так, проти 2016 року, коли українські ТЕС споживали 10,5 мільйонів тонн антрациту, у 2018 році обсяги споживання склали 3,9 мільйона тонн антрациту.

Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Україна Ігор Насалик під час виступу у Верховній Раді України 18 січня.

Зокрема, скоротило споживання антрациту державне Центренерго — з 2,2 мільйона тонн у 2016 році до 0,4 мільйона тонн у 2018 році.

«В прогнозованому балансі Центренерго на поточний рік зовсім не заплановано використовувати антрацит», — заявив Насалик.

Він також висловив подякував компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова за те, що та активно переобладнує свої енергоблоки на споживання інших ніж антрацит видів вугілля.

Раніше Антимонопольний комітет не побачив зловживання монопольним становищем компанією «ДТЕК», яка володіє 9 з 15 українських ТЕС та видобуває 85% вугілля для них.

Також повідомлялось, що вартість енергії українських ТЕС виявилась однією з найвищих у світі, при тому, що ефективність їхньої роботи навпаки однією з найнижчих.

Зазначимо, що вартість електроенергії, що виробляється ТЕС України регулюється за формулою «Роттердам+», яку запровадили у травні 2016-го року.

Методика була запроваджена за умов втрати контролю над частиною Донецького вугільного басейну через війну на сході України. Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинилось на непідконтрольній території. І аби забезпечити енергетичну незалежність України від окупованих територій, було ухвалено рішення купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах, куди доставляють вугілля з ПАР та Південної Америки.

Формула була затверджена НКРЕКП, там заявляли, що така методика розрахунку мала усунути ручне регулювання цін, забезпечити незалежність від постачань із зони бойових дій та позбавити Україну від проблем з накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.

Відповідно до методики, вартість палива визначалася за формулою «ціна вугілля у портах Амстердам — Роттердам — Антверпен + вартість його доставки в Україну». Формула «Роттердам+» застосовується як для ТЕС, що спалюють антрацитову (дефіцитну) групу вугілля, так і для станцій, що спалюють газову групу вугілля. З січня по листопад 2016 року ціна теплової електроенергії зросла у два рази.

У липні 2016 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що вважає неприйнятною схему «Роттердам+», а у 2017-му генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що формула становить корупційну загрозу для держави. Президент же наголошував, що формула «Роттердам+» є вимогою Міжнародного валютного фонду.

7 серпня 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження через імовірні зловживання Нацкомісію з регулювання тарифів при укладанні «Роттердам+». Очільник НАБУ Артем Ситник заявляв, що справа про запровадження формули «Роттердам+» є пріоритетною для його відомства.

17 серпня у НКРЕКП заявила, що планує скасувати формулу через перехід до ринку електроенергії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Роттердам під загрозою: Що шукало НАБУ в Нацкомісії з енергетики та компослуг

4 липня народні депутати подали до суду на тарифний регулятор через «Роттердам+».

Пов`язані новини