Україна стала першою за доступом до архівів КДБ серед пострадянських країн
Україна очолила рейтинг Інституту розвитку свободи думки щодо рівня доступності до архівів Комітету державної безпеки серед пострадянських країн.
Загальний рейтинг України — 77, 11%. Друге місце отримала Грузія — 68,37%, третє — Казахстан з показником 68,36%.
Росія посіла п’яту позицію, а останню, десяту, — Киргистан.
Розробники рейтингу враховували загальне архівне законодавство країни, однорідність законодавства щодо держархівів, архівні послуги, роботу сайтів (віддалені архіви, онлайн-послуги) та читальні зали.

Найвищі показники в рейтингу з українських архівів отримали Галузевий державний архів Служби безпеки України (ГДА СБУ) та Центральний державний історичний архів України (ЦДІАК України).
Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зазначає, що перемога в рейтингу — не привід зупинятися й установа вже працює над створенням архіву документів КДБ, які нині знаходяться у силовиків.
«Наразі ми працюємо над створенням архіву Інституту до якого буде передано документи КДБ із архівів силовиків. Це необхідний етап реформи, який унеможливить політичний вплив на доступ до архівної інформації і позбавить силовиків не властивої роботи», — сказав В'ятрович.
Нагадаємо, що 21 травня 2015 р. набув чинності Закон України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», який запроваджує вільний доступ до архівів та їхню передачу з-під відомств силових органів до Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.
Музей Відня передав Національному музею України у Другій світовій війні 1215 листів, які захопили на поштамті Кам’янця-Подільського у червні 1941 року та вивезли до Австрії.
- Поділитися: