Україна та Нідерланди підписали 10-річну угоду про безпекове співробітництво

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та президент України Володимир Зеленський у Харкові, 1 березня 2024 року
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та президент України Володимир Зеленський у Харкові, 1 березня 2024 рокуОфіс президента

Президент України Володимир Зеленський та прем'єр—міністр Нідерландів Марк Рютте підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки між країнами.

Про це повідомив Офіс президента.

Як і аналогічні угоди з іншими партнерами, угоду з Нідерландами підписали на 10 років. Вона передбачає таке:

  • У разі повторної військової агресії проти України запускається механізм 24-годинного екстреного реагування.
  • Нідерланди продовжують надання та розширення допомоги Україні в захисті від російської агресії стільки, скільки буде необхідно.
  • Нідерланди надають Україні військову допомогу на 2 млрд євро у 2024 році та продовжують оборонну підтримку впродовж 10 років.
  • Україна отримає сучасне військове обладнання та підтримку оборонної промисловості. Пріоритет — у наданні ППО, артилерії, бронетехніки, у підтримці морських і далекобійних спроможностей та, зокрема, Повітряних сил.
  • Посилення допомоги Україні в напрямку економічного відновлення й відбудови, протидії гібридним загрозам, у галузі розвідки, кібернетичної та інформаційної безпеки, у сфері боротьби з оргзлочинністю, а також у галузі критичної інфраструктури.
  • Розширення блоків щодо санкцій, відшкодування збитків та притягнення росії до відповідальності, а також щодо підтримки з боку Нідерландів культурної спадщини України.
  • Нідерланди підтримують майбутнє членства України в ЄС і в НАТО.

Під час зустрічі у Харкові Зеленський та Рютте взяли участь у засіданні військового кабінету. Зокрема, поспілкувалися з міністром оборони Рустемом Умєровим, головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським та командувачем Повітряних сил ЗСУ Миколою Олещуком.

Представники української армії розповіли про поточну ситуацію на полі бою, особливості російських повітряних обстрілів. А також про критичні потреби Сил оборони у снарядах, засобах ППО та бронетехніці. Окремо обговорили потреби сил ППО для захисту Харкова.

Що за угода?

На полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі лідери «Групи семи»(G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України, в якій зазначили, що кожен із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна, своєю чергою, взяла на себе зобов’язання щодо реформ.

До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Відтоді двосторонні угоди з Україною також підписали НімеччинаДанія, Франція та Канада.