Україна закликала розв’язати проблеми між Кишиневом та Тирасполем без «деструктивних» втручань ззовні
Міністерство закордонних справ України наполягає, щоб Молдова та невизнане «Придністров’я» мирно розв’язали гуманітарні та економічні питання між собою «без жодних деструктивних зовнішніх втручань».
Про це йдеться в заяві МЗС.
У відомстві зазначили, що уважно стежать за останніми подіями в придністровському регіоні. Київ також укотре наголосив, що виступає за мирне врегулювання придністровського конфлікту з дотриманням суверенітету та територіальної цілісності Молдови.
Водночас у МЗС назвали переговорний формат «5+2» «нефункціональним» через присутність у ньому держави-агресора — росії, яка не може виступати в ролі миротворця в жодному мирному врегулюванні.
У зовнішньополітичному відомстві також запевнили, що Україна не відмовляється від активної участі у врегулювання конфлікту, та вважає, що реінтеграція регіону в Молдову — головна мета переговорного процесу.
Крім того, Україна виступає за якнайшвидше виведення з території придністровського регіону Молдови російських військ, утилізації боєприпасів на складах у населеному пункті Ковбасна, а також переформатування місії на Дністрі з військової у цивільну.
Що передувало?
На так званому з’їзді депутатів усіх рівнів у невизнаному «Придністров’ї» 28 лютого ухвалили звернення до росії з проханням про захист від «тиску Молдови».
Тож «депутати» постановили звернутися до рф як «гаранта й посередника в переговорному процесі». Звернення також надішлють до ОБСЄ, СНД, Європейського парламенту, Міжнародного комітету Червоного Хреста та генерального секретаря ООН.
Так, «депутати» «Придністров’я» проситимуть міжнародні інституції «вплинути на керівництво Молдови для повернення до адекватного діалогу та припинити порушення прав і свобод мешканців "Придністров’я"».
Бюро політик з реінтеграції Молдови назвало заяву «з’їзду депутатів» невизнаного «Придністров’я» про утиски «пропагандистською декларацією». Тим часом Міністерство закордонних справ рф заявило, що «захист інтересів мешканців "Придністров’я"» є «одним із пріоритетів» росії.
Трохи контексту
«Придністровська Молдавська Республіка» — самопроголошена держава, яка утворилася у 1990 році. Її не визнає жодна країна-член ООН, лише кілька держав із невизнаним сепаратистським статусом — «Абхазія» та «Південна Осетія».
Столицею цієї «республіки» є місто Тирасполь, а офіційними мовами — російська, румунська (яку в «ПМР» називають молдовською та вживають у кириличному варіанті) та українська.
У 1990-ті між сепаратистами та російськими військовими з одного боку та молдовськими військами з іншого відбувся збройний конфлікт, що завершився фактичною перемогою сепаратистів за участі російської армії. Після цього Молдова втратила контроль над регіоном.
- Поділитися: