Україна запросила у Білорусі та Словаччини аварійну допомогу про постачання електроенергії

Білорусь та Словаччина почали постачання електроенергії в Україну в межах договору про надання аварійної допомоги.

Про це повідомили у пресслужбі Міненерго Білорусі.

2 листопада з 14:00 у межах договору про аварійну допомогу Білорусь розпочала постачання електроенергії до енергосистеми України потужністю 500 МВт. Воно здійснюватиметься до 21 години.

Як вказують у Білорусі, електроенергію постачають за запитом української сторони. Водночас про довгострокові комерційні контракти (крім укладених раніше) не йдеться.

Доповнено. В «Укренерго» підтвердили «Суспільному», що Білорусь має поставити електроенергію потужністю 500 МВт. Водночас Словаччина поставить 100МВт.

Раніше «Економічна правда» з посиланням на джерело писала, що уряд розглядає можливість поновлення імпорту електроенергії з Білорусі. Хоча Міністерство енергетики тоді спростувало цю інформацію, заявивши, що імпорт електроенергії з Білорусі (та Росії) не розглядається, а запасів вугілля достатньо для «сталого проходження опалювально-зимового періоду в найкритичніших умовах».

А у жовтні Національний оператор електромереж НЕК «Укренерго» оголосив конкурс на доступ до перетину лінії електропередач між Україною і Білоруссю. Тоді видання зазначало, що в уряді, ймовірно, готуються поновити імпорт електрики з Білорусі, який тимчасово заборонили до 1 листопада.

Що передувало?

У січні 2021 року Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі, а в лютому почала закуповувати її й у Росії. До того останнє постачання електроенергії з Росії було в березні 2020-го. В «Укренерго» раніше пояснювали, що законних підстав для обмеження імпорту електроенергії з РФ немає.

Голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус тоді заявляв, що за допомогою імпорту Україна зможе пережити лютневі морози без серйозних ризиків віялових відключень.

12 травня президент Володимир Зеленський підписав закон щодо імплементації так званого Третього енергопакета ЄС. Він передбачає створення умов для приєднання України до ENTSO-E, а отже, й заборону імпорту електрики з РФ та Білорусі.

Після цього з ініціативи міністра енергетики Германа Галущенка Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, заборонила до 1 жовтня імпорт електроенергії з держав, які не є членами Енергетичного Співтовариства — тобто Росії та Білорусі. Потім заборону продовжили до 1 листопада.