Українська незалежна морська профспілка (УНМП) 20 вересня у Варшаві закликала Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ в повній мірі реалізовувати в Україні свій мандат на морі, зокрема у Чорному та Азовському, задля забезпечення реалізації прав близько 20 тисяч українських моряків та безперервного моніторингу ситуації, у зв'язку з російською агресією.

Ці акваторії, як територія України, входять в мандат місії, заснованої в умовах конфлікту у 2014 році, але досі не охоплювалися її моніторингом.

Про це hromadske розповів професор, міжнародник, експерт УНМП  Борис Бабін, який у межах щорічної наради ОБСЄ з людського виміру озвучив спільну позицію українських організацій, спілок, пояснивши, що раніше моніторинг не здійснювався як через політичну позицію, так і через обмеженість матеріальних засобів місії, втім, наразі, на думку експерта, ситуація змінюється та шляхи практичної реалізації її повноважень на морі активно обговорюються:

«Понад 20 тисяч українських моряків та рибалок  в Криму та на окупованій частині Донбасу стають заручниками агресора, зокрема вони не мають можливості отримати легальні документи та не мають вільного доступу до суден працевлаштування. СММ ОБСЄ в Україні повинна реалізовувати свій мандат на морі. В умовах російської агресії у зоні ризика опинилися й інші робітники морської галузі - українські портовики та промислові рибалки, а води Азову стали більш небезпечними ніж океан у узбережжя Сомалі», — сказав Борис Бабін.

Також юрист зауважив, що, на жаль, людські та матеріальні можливості українських військових та прикордонників на морі є вкрай обмеженими, і ефективно захистити морський бізнес та морських робітників вони неспроможні. За таких умов, особливо після ескалації російських провокацій на морі все більш активно обговорюється можливість фактичної реалізації власного мандату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні на українських морських просторах. 

Також морська профспілка наголосила на необхідності ратифікації Україною Конвенції Міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві: 

«Україна, єдина країна з великою кількістю моряків, яка досі не ратифікувала Конвенцію про морську працю 2006 р. Через відповідний корупційний вплив з боку незаконного бізнесу з торгівлі людьми, також через діяльність російських агентів в українських органах. Ми сподіваємось, що нова українська урядова команда буде уважнішою до цієї ситуації», — сказав Борис Бабін.

Під час заходу «Загрози проблемам людського виміру в морському секторі: Українські приклади» організованому Кримськотатарським ресурсним центром також підійматися питання незаконно затриманих Росією українських суден «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу».

«Міжнародний трибунал зобов`язав Росію відпустити 24 українських моряки та 3 судна, незаконно затриманих в нейтральних водах 25 листопада 2018 року. Росія проігнорувала рішення Трибуналу. Зрештою 24 моряки були звільнені 7 вересня в результаті обміну полоненими між Росією та Україною. Водночас Росія до сьогоднішнього дня утримує українські судна. Така ситуація повністю демонструє повну відмову РФ здійснювати Конвенцію ООН про морське право», — наголосила один зі спікерів заходу, представник ВМГО «Європейська молодь України» Олена Стефурак.

Також українці підіймали питання екології в акваторіях Чорного та Азовського морів і того, як Росія використовує цивільні об’єкти Криму у військових цілях:

«Дамба на Тузлі та будівництво Керченського мосту призвели до екологічної катастрофи в Азовському морі. Існує загроза перетворення Азовського моря на озеро у випадку руйнування мосту. Конструкції привели до накопичення в північній частині протоки льодових полів. Опори мосту перекривають протоку та змінили параметри їх водних перетинів, вплинули на формування полів течій, їх турбулентність, розподіл по вертикалі і швидкості. Все це змінило звичні для риб гідрологічні умови. Як наслідок маємо вимирання риби та дельфіни, які занесені до Червоної книги, викидаються на берег. Такі злочини мають фіксуватися, не допускатися, а також бути підставою для позовів проти Росії з вимогою компенсації наших втрат», — наголосила Марина Перешивайлова, експертка ГО «Громадський рух Маріуполя».

Представники аналітичного центру доповіли про те, що Росія використовувала Керченський міст для дискримінаційних перевірок та затримки понад 1200 суден та фізичного блокування протоки, в односторонньому порядку встановила режим проходження суден через арку Керченського мосту:

«Захопила «Вишки Бойка», перетворивши їх на військові споруди. Вони використовуються Москвою для радіотехнічної розвідки проти НАТО та України. Системи моніторингу типу «Нева-БС», встановлені на вишки, призначені для радіолокаційного виявлення та відстеження суден та цілей. Радіолокатор перехоплює дані каналів Міжнародної системи автоматичної ідентифікації», — доповів аналітик Олег Лісний.

Під час наради також  обговорювали пропозицію «Держгідрографії» щодо офіційного визначення вод навколо Криму, як небезпечного для судноплавства району. Представники українських організацій також доповіли про порушення прав людини та утиски прав корінного кримськотатарського народу на морські ресурси, спротив російським військам у Маріуполі та закликала міжнародних експертів та делегатів країн ретельно слідкувати за ситуацією в Україні та докласти зусиль до повернення контролю української влади над окупованим Кримом та частинами Донецької та Луганської областей.

Поділитись: