Українське журі поставило Польщі нуль балів на «Євробаченні-2022», а глядачі — 12. Що відомо?

Виконвець Ochman, який представляв Польщу на «Євробаченні-2022»
Виконвець Ochman, який представляв Польщу на «Євробаченні-2022»EBU / ANDRES PUTTING

Після оголошення результатів суддівського голосування у фіналі «Євробачення—2022» в мережі почали активно обговорювати оцінки українського журі — зокрема, нуль балів для Польщі. Розбираємося, хто був у складі суддів від України, як вони прокоментували своє рішення і чи справді «Євробачення» — неполітичний конкурс.

Переможець «Євробачення-2022», український гурт Kalush Orchestra, отримав від журі Польщі 12 балів, — як і від Латвії, Литви, Румунії та Молдови. Крім того, Грузія та Азербайджан заявили, що теж поставили Україні 12, однак сталася помилка з балами під час їхнього оголошення.

За результатами суддівського голосування, Україна розподілила бали так:

  • Велика Британія — 12 балів;
  • Португалія — 10 балів;
  • Нідерланди — 8 балів;
  • Греція — 7 балів;
  • Швейцарія — 6 балів;
  • Азербайджан — 5 балів;
  • Швеція — 4 бали;
  • Австралія — 3 бали;
  • Вірменія — 2 бали;
  • Чехія — 1 бал.

Водночас результати глядацького голосування відрізняються: максимально українці оцінили Польщу, яка від журі натомість отримала нуль. Результати голосування українських глядачів виглядають так:

  • Польща — 12 балів;
  • Литва — 10 балів;
  • Ісландія — 8 балів;
  • Велика Британія — 7 балів;
  • Молдова — 6 балів;
  • Естонія — 5 балів;
  • Фінляндія — 4 бали;
  • Нідерланди — 3 бали;
  • Норвегія — 2 бали;
  • Іспанія — 1 бал.

Після оголошення результатів суддівського голосування спікеркою Катериною Павленко — солісткою гурту Go_A, — на її сторінках в соцмережах з'явилося чимало коментарів з обуренням результатами. Павленко пояснила, що не вона розставляла бали, а лише озвучила результати голосування Національного журі.

Як повідомило «Суспільне», членами журі були: продюсер Вадим Лисиця, соліст «Пікардійської терції» Андрій Капраль, співачка Ірина Федишин, диригент і продюсер Андрій Яцків, а також кінознавець та кінокритик, виконавчий продюсер телеканалу UA: КУЛЬТУРА Лук’ян Галкін.

Склад журі від України на «Євробаченні-2022»«Суспільне»

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук прокоментував результати суддівського голосування: «Українці дають 12 балів нашим братам-полякам. Українське професійне журі дає полякам нуль. Як же вони далекі від народу. Я щиро сподіваюсь, що НСТУ та інші особи, які відповідальні за відбір нашого професійного журі, знайдуть час пояснити таку розбіжність в оцінках».

Водночас міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що ця оцінка в жодному разі не відображає реальне ставлення українців до поляків, а за рішення журі поставити Польщі та Литві нулі, за його словами, «дуже соромно».

«І хоча конкурс не є політичним, то це і не політика — це дружба, це спільні цінності, це всебічна підтримка у всіх сферах. І сподіваюсь, що це все на довгі-довгі роки», — написав Ткаченко.

Самі члени журі прокоментували своє рішення по-різному. Наприклад, Вадим Лисиця написав, що Польща отримала ті оцінки, які заслуговувала на думку суддів і «платню за це ніхто не отримував». Він додав, що Україна вдячна Польщі за підтримку, однак «це ніяк не пов'язані речі».

Facebook / Вадим Лисица

Водночас Ірина Федишин заявила, що ситуація з Польщею їй не приємна, і що вона, якби була на місці глядачів, теж розлютилася б. За словами співачки, вона поставила Польщі 10 балів. Як вийшло так, що зрештою польський виконавець отримав нуль, — Федишин не знає.

Ірина Федишин опублікувала фото бланка голосування, де біля Польщі стоїть цифра «10»Facebook / Ірина Федишин

Як пояснюється на сайті «Євробачення», члени журі мають виставити пісні у рейтингу від найкращої до найгіршої: тобто ставлять на 1-ше місце пісню, яка сподобалась найбільше, а, ту, яка найменше — на останнє 24 місце. Після цього їхні оцінки обчислюють так, що пісня, яка зайняла найвищий рейтинг, отримує 12 балів, друга — 10 балів, а решта — від 8 до 1 бала. Найнижчі в рейтингу пісні не отримують жодного бала.

Інший член журі Андрій Капраль написав: «Я професійний музикант, а не політик, тому мене і запросили оцінювати цей конкурс,а не роботу Верховної Ради. Мені соромно, бо я не політик. Мені болить, бо я людина! Важко обирати, коли тих, хто простягнув тобі руку помочі, багато!».

Facebook / Андрій Капраль

Зазначимо, що пісенний конкурс «Євробачення» позиціює себе як неполітичний. У бланку голосування журі просять оцінювати пісні неупереджено й не віддавати комусь перевагу на підставі національності, статі, зовнішності, політичного переконання чи інших причин, не пов'язаних з піснею і виступом.

Водночас артист має великий майданчик для просвітницької діяльності та активізму. Так, гурт Kalush зі сцени звернувся до світу із закликом врятувати захисників Маріуполя із «Азовсталі»

Правила «Євробачення» забороняють будь-які політичні заклики і передбачають за це суворі санкції, однак організатори конкурсу заявили, що не стануть дискваліфіковувати український гурт Kalush Orchestra та інших учасників, які підтримали Україну.

«Ми розуміємо глибокі почуття навколо України в цей час і вважаємо, що заяви Kalush Orchestra та інших виконавців, які висловлюють підтримку українському народу, мають гуманітарний, а не політичний характер», — йдеться в заяві організаторів «Євробачення».