Медійні організації ініціювали рух за об’єктивне висвітлення виборів

Новину було оновлено та відредаговано: Громадська організація «Детектор Медіа» та Інститут масової інформації ініціювали створення руху «Медіа за усвідомлений вибір» та закликали журналістів об’єднуватися задля об’єктивного висвітлення виборів. Рух підтримала низка медійників, утім не всі ЗМІ готові приєднатися.

У меморандумі руху йдеться, зокрема про те, що підписанти зобов’язуються готувати якісні матеріали про представників різних політичних сил та кандидатів. Подавати факти із посиланням на джерела, а думки — із зазначенням авторів, не висмикуючи цитати з контексту та перевіряти озвучені факти. Учасники медіаруху протягом 2019 обіцяють розробити методологію, яка допоможе маркувати ЗМІ, що заслуговують на довіру до висвітленої ними інформації.

До руху приєдналися Суспільне та 5 канал, який належить президентові Петру Порошенку. Видання «Дзеркало тижня», «Новое время» та «Український тиждень», а також інформагенції Укрінформ, Інтерфакс та Liga.net. Ініціативу привітав Олександр Богуцький, керівник ICTV, який належить олігархові Віктору Пінчуку та його дружині Олені, доньці екс-президента Леоніда Кучми.

Низка ЗМІ, зокрема, інтернет-видання «Українська Правда», приєднуватися до руху не планують, пояснюючи це тим, що і так дотримуються редакційних принципів. Громадське також було запрошене до участі, утім до ініціативи не приєдналося.

«Ми живемо за редакційним статутом і в цьому випадку нам немає чого змінювати — ми і далі працюватимемо для глядача, щоб той розібрався, що відбувається. Тому ми як громадська організація не бачимо потреби декларувати те, що і так є основою основ нашої професії, — каже голова ГО Громадське Телебачення Наталія Гуменюк. — Окрім того, до кінця не зрозумілі критерії того, а що робити з медіа, які задекларувала принципи, але порушили правила? Це стосується в першу чергу медіа, власниками яких можуть бути люди із власними політичними чи бізнес-інтересами. Чи не применшить роль такого руху, якщо хтось із підписантів порушить правила, а зважаючи на політичну ситуацію, це може статися?».

Нагадаємо, що незалежні журналісти оголосили про створення неформального руху проти цензури через звільнення глави Суспільного телебачення Зураба Аласанії. У спільній заяві журналістів ідеться, що розірвання контракту з головою правління Суспільного є проявом цензури.

/Ірина Жовтоног