Українських військовополонених в Угорщині залякували покаранням в Україні та поверненням на фронт — ЗМІ

Вивезені з Угорщини українські військовополонені, яких росія передала Будапешту без погодження з Україною
Вивезені з Угорщини українські військовополонені, яких росія передала Будапешту без погодження з УкраїноюКоординаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

На українських військовополонених, яких росія передала Угорщині без погодження з Україною, чинили психологічний тиск — бійців переконували не повертатися на Батьківщину, бо там їх нібито судитимуть за дезертирство чи відправлять одразу на фронт.

Про це пишуть Kyiv Independent та угорська служба «Радіо Свобода» з посиланням на джерела.

Наразі в Україну повернулися п’ятеро з 11 українських військовополонених. Як розповів речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко, чоловіки зв’язалися з Міністерством закордонних справ України, яке організувало їхнє повернення додому.

Місцеперебування ще шістьох бійців, які теоретично могли переїхати навіть до інших країн Шенгенської зони, станом на 1 серпня невідоме, пише Kyiv Independent.

«Радіо Свобода» зазначає, що кілька джерел вказують: попри угорські прізвища, лише один із військовополонених говорив угорською та мав подвійне громадянство. Решту ідентифікували як представників русинської громади.

За даними дипломатичних джерел, військовополонених намагалися переконати, що в разі повернення в Україну їх відправлять на фронт або судитимуть як дезертирів. Одне джерело стверджує, що на українців навіть чинився тиск, аби вони взяли угорське громадянство.

Речник МЗС України Олег Ніколенко підтвердив, що полонені під час перебування в Угорщині піддавалися психологічним маніпуляціям.

«Ми маємо інформацію (і це підтверджують ті, хто повернувся в Україну), що на них чинився психологічний тиск, що вони отримували викривлену інформацію. Ми також знаємо, що ними маніпулювали, і тими, хто залишився в Угорщині, продовжують маніпулювати», — розповів речник МЗС.

За словами Яценка, п’ятеро бійців, які повернулися в Україну, наразі проходять фізичну та психічну реабілітацію.

«Вони отримають усю необхідну реабілітацію, згідно з нашими державними програмами допомоги тим, хто повернувся з полону держави-агресора», — наголосив Яценко.

Як додає Kyiv Independent, росія та Угорщина хотіли дискредитувати Україну, показавши, що вона змушує воювати етнічних угорців проти їхньої волі.

Водночас «Радіо Свобода» зазначає, що закарпатські угорці мало представлені в українській армії. Більшість із них воюють у складі 101 Закарпатської бригади територіальної оборони та 128 окремої гірсько-штурмової бригади.

Посол України в Угорщині, професор Ужгородського національного університету Федір Шандор, який після російського вторгнення добровільно став до лав війська, розповів, що в бойових діях могли брати участь близько 400 закарпатських угорців. За його даними, 31 із них загинув.

Що відомо про цей обмін?

росія без погодження з Україною передала Угорщині 11 українських військовополонених нібито угорського походження. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що дізналися про це зі ЗМІ — з публічних заяв віцепрем'єр-міністра Угорщини Жолта Шем’єна.

8 червня на сайті російської православної церкви з’явилася новина, що передання Угорщині групи українських військовополонених відбулося за посередництва РПЦ на прохання угорської сторони. В РПЦ заявили, що полонені мають «закарпатське походження».

Передання полонених підтвердив віцепрем’єр-міністр Угорщини, заявивши, що це «є жестом РПЦ щодо Угорщини, їй ці люди завдячують своєю свободою».

Угорська та російська сторони не проінформували український уряд про свої переговори. Тож Україна викликала тимчасового повіреного Угорщини й попросила надати детальну інформацію про українських громадян і невідкладно забезпечити до них доступ консула.

19 червня МЗС України звернулося до угорської сторони з вимогою негайно допустити українського консула до українських військовополонених. Міністерство повідомляло, що українців фактично утримують в ізоляції, вони не мають доступу до відкритих джерел інформації, їхнє спілкування з рідними відбувається у присутності сторонніх людей. Також їм відмовляють у встановленні контакту з посольством України.

У МЗС заявляли, що угорська влада ігнорує всі спроби України налагодити конструктивний діалог щодо цієї ситуації. У Єврокомісії закликали Угорщину пояснити свою участь у звільненні українських військовополонених в рф та комунікацію з урядом України щодо цього питання.