Українську вакцину від COVID-19 готують до тестування на людях. Але спершу треба виготовити 100 тисяч доз — Степанов

Українського кандидата у вакцини від коронавірусу готують до випробувань на людях. Доклінічні тестування вже завершені.

Про це повідомив міністр охорони здоров'я України Максим Степанов під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

За його словами, для початку клінічних випробувань можливої української вакцини спершу необхідно виготовити не менше ніж 100 тисяч доз препарату. Очільник МОЗ наголосив, що цей процес тривалий — за один місяць це зробити неможливо.

«Була обрана виробнича база, де повинні виробити ці вакцини для початку проходження клінічних випробувань. Це одне з українських фармпідприємств», — повідомив Степанов.

Що це за вакцина?

У квітні 2020 року президент Володимир Зеленський пообіцяв українським науковцям мільйон доларів за винайдення вакцини чи ліків проти коронавірусу. А вже 20 жовтня в Офісі президента повідомили, що Зеленському показали перші результати української вакцини, яка пройшла фазу доклінічних випробувань.

За словами Максима Степанова, доклінічні тестування можливої української вакцини проводили в закордонних лабораторіях Туреччини та США. Українські лабораторії не оснащені достатнім для створення та тестування вакцини рівнем біозахисту.

Однак поки Україна проводила доклінічні випробування, виробники вакцин у світі почали заявляти про успішне завершення клінічних випробувань. Зокрема, компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньої вакцини у 95%, а американська компанія Moderna — у 94,1%.

У низці країн уже навіть розпочали вакцинувати населення. Зокрема, у США та Великій Британії.

Зеленський зазначав: якщо до затвердження українського препарату з'явиться ліцензована вакцина закордонного виробництва, Україна буде закуповувати її, а не чекати на власну.

Вакцина для українців

Наразі Україна розраховує отримати вакцини на 4 мільйони населення в межах ініціативи COVAX. Це відбудеться наприкінці першого чи на початку другого кварталу 2021 року. В аптеках вакцина може з'явитися не раніше ніж восени.

У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. А в українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.

Автор: Остап Крамар