Сутички між крайніми правими та їхніми опонентами, з-поміж яких були й місцеві студенти, привернули увагу всього світу. І не дарма.

«Під вивіскою «Альтернативні праві» (alt-right)» екстремісти ходять по коледжах та університетах усієї країни, щоби залучати до своїх лав студентів. Вони пропагують фанатизм, збурюють протести та привертають увагу медіа…

За провокативним молодіжним та іноді звабливим фасадом ховаються білі націоналісти — переважно молодики, які ненавидять розмаїття та зневажають демократичні цінності», — це вступні слова до інструкції для студентів, розробленої американською неурядовою організацією Southern Poverty Law Center.

У ній експерти центру намагаються пояснити американським студентам, як поводитися, якщо на території кампусу з’являються люди в масках, зі щитами, прапорами Конфедеративних Штатів Америки (самоназвана держава на півдні США, існувала в 1860-х роках). Ці люди можуть велемовно казати про «альтернативу старому консерватизму», але насправді йдеться про ксенофобію, расизм та неонацизм, наголошують правозахисники.

Минулими вихідними, 12 — 13 серпня, ці інструкції стали б у нагоді студентам Вірджинського університету в американському містечку Шарлотсвілль. Сутички між крайніми правими та їхніми опонентами, з-поміж яких були й місцеві студенти, привернули увагу всього світу. І не дарма.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Страх і ненависть у Шарлотсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії

Масові протести та сутички між протестувальниками «по різні боки барикад» призвели до оголошення надзвичайного стану в Шарлотсвіллі Фото: EPA/TASOS KATOPODIS

«Ми ввійшли до мейнстриму»

Перемога Дональда Трампа додала наснаги ультраправому середовищу в США. У листопаді 2017-го ключовий ідеолог американських «альтернативних правих» (alt-right) Річард Спенсер провів щорічну конференцію Інституту національної політики у Вашингтоні. На ній учасники вітали перемогу Трампа нацистськими жестами та гаслами.

Загалом там зібралося близько 200 людей. Саме Спенсер поширював термін «альтернативні праві» з 2010 року. Мовляв, це нові праві, що повстають проти ригідності, закостенілості та конформізму консерваторів із мейнстриму. Сам він публічно закликав до «мирних етнічних чисток» у США та побудови «білої етнодержави».

«Це вперше, коли ми ввійшли до мейнстриму, і йти ми не збираємося. Я маю на увазі, що це лише початок. І я повен наснаги», — заявив Річард Спенсер в інтерв’ю суспільному радіо США NPR у листопаді 2016, невдовзі після перемоги Дональда Трампа.

У Річарда Спенсера були причини для такого оптимізму. Топ-менеджер виборчої кампанії майбутнього президента Стів Беннон раніше очолював інформаційний сайт Breitbart News, «платформу», «голос» альтернативних правих у США, за його власним визначенням. В адміністрації 45-го президента Бенонну навіть придумали нову посаду — головний стратег.

Для українців ця людина може бути цікавою насамперед тим, що американські медіа та експертне середовище називають його одним із головних лобістів зняття санкцій проти Росії.

У 2015-2016 роках головним редактором Breitbart News працював іще один відомий ультраправий активіст Майло Яннопулос. Він намагався у власний спосіб визначити поняття «альтернативні праві»: за його словами, це широкий рух — «культурна повстанська армія», що об’єднує різних людей. З-поміж них і радикально налаштовані підлітки, і білі націоналісти, і представники національних меншин, і неонацисти. Тобто не всі вони неодмінно «білі чоловіки». Неонацисти становлять лише 5% у лавах нових правих, переконує Яннопулос.

Він наголошує: не варто прирівнювати альтернативних правих до білих націоналістів (англ. white nationalists and supremacists). Останні відкрито виступають за сегрегацію чи видворення з країни всіх мешканців неєвропейського походження.

«Альтернативні праві» у США висловлюють ворожість до мусульман, критикують міграційну політику попередніх адміністрацій, сучасний фемінізм, заперечують цінності плюралістичного суспільства та загалом відкидають політичну коректність.

Головний ідеолог американських «альтернативних правих» (alt-right) Річард Спенсер (на фото в центрі) поширював термін «альтернативні праві» ще з 2010 року Фото: EPA/JIM LO SCALZO

Шарлотсвілль: «Виконати обіцянку Трампа»

Саме Річард Спенсер організовував марш ультраправих у Шарлотсвіллі. Після загибелі людини й десятків поранених під час сутичок заприсягся будь-що залишатися в місті й надалі. Там, у парку Визволення, де збиралися на акцію ультраправі, інтерв’ю журналістам роздавав Девід Дюк, лідер націоналістичного руху Ку-Клукс-Клан. Нині він також об’єднує дуже різних людей: від озброєних парамілітарних загонів до політичних діячів, що входять до істеблішменту.

Лідер націоналістичного руху Ку-Клукс-Клан Девід Дюк (архівне фото) Фото: MATT MILLS MCKNIGHT

Дюк запевняв, що акція у Шарлотсвіллі — це «спроба виконати обіцянки Трампа повернути країну» тим, кому вона має належати.

Breitbart News нині намагаються висвітлювати події у Вірджинії таким чином, щоби складалося враження: обидві сторони співвідповідальні за насильство, вони поділяють країну. Відтак ставиться знак рівності між сторонами конфлікту, завдяки чому поведінка та гасла білих націоналістів мали б здаватися легітимнішими.

Це перегукується з  першою реакцію Трампа на сутички в Шарлотсвіллі в його твіттері: «Ми всі маємо бути єдиними та засудити те, що стоїть за ненавистю. В Америці немає місця насильству». Він не назвав речі своїми іменами: білим націоналізмом чи расизмом.

Саме за це його розкритикували власні однопартійці. «Для країни дуже важливо почути, що (Дональд Трамп – Ред.)  називає події у Шарлотсвіллі тим, чим вони є — терористичним нападом з боку білих расистів», — так, приміром, прокоментував твітт Трампа Марк Рубіо, республіканський сенатор, конкурент нинішнього президента на виборах 2016-го.

Зброя в руках

Не лише перемога Трампа допомагає ультраправим почуватися так упевнено. На акцію в Шарлотсвіллі дехто з них прийшов зі зброєю, а не лише в захисному екіпіруванні та з кийками. Друга поправка до Конституції США, датована 1791 роком, дозволяє зберігання та носіння зброї. Окрім того, окремі штати мають додаткові правила.

Так, стаття 13 Конституції Вірджинії повторює текст федерального Основного Закону: «Добре врегульована самооборона (англ. militia), що складається з людей, навчених поводитися зі зброєю, є належною, природною та безпечною обороною вільного штату. Отже, право людей зберігати зброю та носити її не може бути порушене; потрібно уникати залучення регулярної армії у часи миру, оскільки це створює небезпеку свободі…».

На акцію в Шарлотсвіллі дехто з ультраправих прийшов зі зброєю, а не лише в захисному екіпіруванні та з кийками Фото: ACLU of Virginia

Зрозуміти звичаї поводження зі зброєю у Вірджинії допомагає судова справа Digiacinto v. Rector & Visitors of George Mason Univ., яку у 2011-му розглядав Верховний суд штату. Предметом позову стало право носити зброю на території Вірджинського університету. Керівництво вишу обмежило його: у стінах закладу та під час публічних подій тримати при собі рушниці заборонили. Зрештою, суд із цим обмеженням погодився, зауваживши, що, приміром, на відкритій території кампусу носити зброю і далі не заборонено.

Учасники акції ультраправих у Шарлотсвіллі мали дозвіл на її проведення в парку Визволення. Мерії, поліції, місцевому суду було добре відомо, хто саме приїде й з ким, власне, вони матимуть справу. Уже після сутичок рада міста дала дозвіл очільникові місцевого департаменту поліції заборонити будь-які масові зібрання.

Проти акції «білих націоналістів» на вулиці міста вийшли сотні людей із контр-протестом Фото: ACLU of Virginia

Мер Шарлотсвілля Майк Сігнер наголосив: Трамп несе відповідальність за події у його місті, оскільки вся його президентська виборча кампанія побудована на підбурюванні до нетерпимості й відмові від засудження ненависті. «Я покладаю вину за те, що ви бачите сьогодні в Америці, на Білий дім і оточення президента», — заявив Сігнер.

Нині він разом зі своєю командою вимагає від радикалів залишити місто. Він, на відміну від Трампа, одразу назвав події суботи-неділі проявом расизму. У пості на Facebook Сігнер охарактеризував їх так: «боягузливий парад ненависті, фанатизму, расизму, нетолерантності».       

Сьогодні він згуртовує навколо себе всіх, хто готовий попереджати й протидіяти проявам расизму в Шарлотсвіллі.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: