Уряд Ефіопії заявив про припинення вогню в регіоні Тиграй. Там майже вісім місяців тривають бойові дії й загинули тисячі

Уряд Ефіопії в понеділок, 28 червня, оголосив, що в односторонньому порядку припиняє бойові дії проти повстанців у північному регіоні Тиграй, які тривали з листопада 2020 року. За даними правозахисників, через бойові дії в Ефіопії спостерігається найбільша продовольча криза за останнє десятиліття.
Про це повідомляє Associated Press.
Ефіопський уряд заявив, що припинення вогню триватиме до завершення посівного сезону й «дозволить фермерам доглянути за своєю землею, гуманітарним організаціям — діяти без втручання з боку військових, а також розпочати діалог із залишками [повстанців з Тиграю], що прагнуть миру».
Перед оголошенням одностороннього перемир’я перехідний уряд Тиграю, призначений ефіопською владою, втік зі столиці регіону Мекеле й закликав припинити вогонь із гуманітарних міркувань. За даними Reuters, Мекеле того ж дня захопили повстанці, які представляють місцеву політичну партію — «Народний фронт визволення Тиграю» (НФВТ).
НФВТ поки не коментував рішення про одностороннє перемир’я центрального уряду.
Що відбувається в Ефіопії?
Бойові дії в Тиграї тривають із листопада 2020 року. Приводом для них стали звинувачення ефіопського уряду в нападі НФВТ на військову базу збройних сил країни. Після цього прем’єр Ефіопії Абій Ахмед — лавреат Нобелівської премії миру — розпорядився ввести в Тиграй війська і запровадив надзвичайний стан у регіоні.
Крім того, ефіопський уряд тоді ж оголошував про наміри усунути від влади в Тиграї НФВТ: партія раніше публічно критикувала наміри центральної влади змінити політичну систему в країні, що ґрунтується на етнічному представленні населення.
Ефіопія — федеративна країна, яка складається з дев’яти штатів із досить високим рівнем автономії. Штат Тиграй є місцем компактного проживання однойменної народності. На неї спирається «Народний фронт визволення Тиграю» (НФВТ) — політична сила, яка до 2018 року була однією з ключових у владній коаліції.
Інша народність — оромо — попри свою чисельну перевагу в країні (вони становлять 34,5% населення Ефіопії) тривалий час заявляла, що її права утискають. У 2016 році почалися протести, які призвели до зміни керівництва країни через два роки.
Новим прем’єр-міністром Ефіопії став Абій Ахмед. Він створив нову коаліцію, до якої НФВТ входити відмовився. У 2019 році Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру за владнання конфлікту із сусідньою Еритреєю, де значну частину населення становить народність тиграй.
Гуманітарні та правозахисні організації звинувачували всі сторони конфлікту в численних порушеннях прав людини й масових убивствах, зокрема проти цивільного населення. Точна кількість жертв конфлікту невідома; імовірно, рахунок іде на тисячі, зокрема що стосується й цивільного населення.
ООН раніше повідомляла, що майже шість мільйонів людей (близько дві треті населення Тиграю) потерпають через продовольчу катастрофу, зокрема 350 тисячам людей загрожує голод. А 23 червня ЗМІ повідомили про повітряну атаку на продовольчий ринок у Тиграї, внаслідок якої могли загинути понад 60 людей. Після цього міжнародна спільнота посилила заклики до сторін припинити бойові дії.
- Поділитися: