Уряд запропонував заборонити на 15 років передання у власність земель Каховського водосховища

Запорізька АЕС на тлі обмілілого Каховського водосховища, 27 червня 2023 року
Запорізька АЕС на тлі обмілілого Каховського водосховища, 27 червня 2023 рокуAP Photo / Libkos, File

Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт, яким пропонується на 15 років заборонити передання у власність, користування чи зміну цільового призначення земель Каховського водосховища.

Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, єдині винятки, які планують дозволити, — це зміни з метою відновлення водосховища та здійснення заходів з охорони земель.

«Важливо, щоб за цей час землі під Каховським водосховищем не змінили цільове призначення. Тому встановлюємо такі заборони і тим самим готуємо фундамент для відновлення водосховища та ГЕС», — пояснив Шмигаль.

Крім того, Кабінет Міністрів додатково виділив Херсонщині 335 мільйонів гривень для подолання наслідків підриву Каховської гідроелектростанції.

З них 187 млн гривень спрямують на першочергове відновлення об’єктів водо- й теплопостачання. Ще 148 млн грн — на інші завдання, зокрема ремонт доріг у Херсоні, які необхідні для функціонування міста.

Ліквідація наслідків

Загалом на ліквідацію підриву росією Каховської ГЕС уряд виділив 11,9 мільярда гривень.

8,5 млрд грн спрямували на будівництво магістральних водогонів для забезпечення водою Кривого Рогу, інших громад Дніпропетровщини та півдня України.

За словами прем’єр-міністра, перша нитка магістрального водогону на ділянці «Інгулець — Кряжеве» уже запущена. Роботи активно тривають.

1,3 млрд грн виділили Херсонській та Миколаївській обласним військовим адміністраціям для відновлення житла людей.

Ще майже 1 млрд грн надали на забезпечення транспортування питної води в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях.

Також уряд уже виплатив 93 млн грн як одноразову допомогу населенню Херсонщини та Миколаївщини. Це виплата по 5 тисяч гривень, яку надали для понад 18,5 тисячі громадян.

Підрив Каховської ГЕС 

Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Миколаївській та Херсонській областях, зокрема на окупованих територіях.

За даними МВС, унаслідок руйнування Каховської ГЕС загинула 31 людина. Окупанти заявляли про 55 загиблих на захоплених землях Херсонщини, але не допускали туди міжнародні гуманітарні організації.

Після руйнування дамби Каховської ГЕС до зони надзвичайної ситуації потрапили 180 населених пунктів Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської областей, у яких проживали майже 900 тисяч людей.

Майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води. Для потреб населення та недопущення спалахів інфекційних хвороб до зони надзвичайної ситуації доставили 148 тисяч тонн питної та технічної води.

Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту дійшли висновку, що Каховського водосховища більше не існує.

Проєкт відбудови

У липні Кабінет міністрів України затвердив постанову про експериментальний проєкт початку відбудови Каховської ГЕС.

Проєкт розрахований на два роки. На першому етапі держава спроєктує всі інженерні конструкції, підготує необхідну базу для відновлення. Другий етап передбачає будівельні роботи — він розпочнеться після деокупації територій, де розташована ГЕС.