Члени правління французької кінопремії «Сезар» одночасно пішли у відставку за два тижні до церемонії нагородження. Однією з причин стало висунення на 12 номінацій фільму «Офіцер і шпигун» режисера Романа Поланскі, якого звинувачують у сексуальних домаганнях.

Як повідомляє BBC, про своє рішення члени правління «Сезара» оголосили в заяві в п’ятницю, 14 лютого.

У тексті заяви засуджується «дисфункціональність» керівництва премії, а також наголошується, що рішення про звільнення члени правління прийняли, аби «вшанувати тих чоловіків і жінок, завдяки яким кіно в 2019 році відбулося, віднайти спокій і гарантувати, щоб кінофестиваль залишався лише кінофестивалем».

Передбачається, що найближчим часом відбудеться загальне засідання керівництва «Сезара», на якому оберуть нових членів правління.

Своєю чергою міністр культури Франції Франк Ристер заявив, що Академія мистецтв і технологій кінематографа Франції (яка і вручає премію «Сезар») повинна діяти в дусі «відкритості, прозорості, рівності й різноманіття».

Протягом останніх місяців Академію критикували через те, що вона висунула на 12 номінацій фільм «Офіцер і шпигун» Романа Поланскі. Режисер польсько-французького походження в 1970-х роках виїхав зі США через звинувачення в зґвалтуванні — пізніше його також звинувачували в сексуальних домаганнях.

Рішення номінувати фільм Поланскі на «Сезар» розкритикувала французька організація феміністок «Osez le Féminisme». Її речниця заявила, що представники організації «в шоці» від того, що фільм режисера, якого «деякі жінки звинуватили в зґвалтуванні дітей», знову «возвеличується французьким кінематографом».

Міністерка з питань рівності Франції Марлен Ш’япа також засудила рішення Академії включити фільм «Офіцер і шпигун» до переліку номінантів.

На тлі скандалу у Франції відбулися протести проти включення фільму Романа Поланскі до списку номінантів «Сезара».

Сам Поланскі заявив, що члени правління «Сезар» «не повинні керуватися критеріями моралі» під час роздавання нагород.

В інтерв’ю одному з французьких ЗМІ в грудні 2019 року режисер сказав, що намагався відмежуватися від закликів бойкотувати власний фільм. «Роками люди намагалися зробити з мене монстра. Я звик до наклепу й створив довкола себе захисну оболонку, тверду мов панцир», — сказав він.

Італійсько-французька історична драма «Офіцер і шпигун» знята на основі однойменного роману британського письменника Роберта Гаріса. Стрічка розповідає про так звану справу Дрейфуса, яка мала місце під час Третьої Французької республіки наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. Тоді капітана французької армії Альфреда Дрейфуса хибно звинуватили в державній зраді не в останню чергу тому, що він — єврей. Справа Дрейфуса стала одним із найгучніших політичних скандалів у Франції на межі ХІХ—ХХ століть, розколовши французьке суспільство на ґрунті антисемітизму.

В Україні фільм Поланскі виходить у прокат 27 лютого 2020 року.

Поділитись: