Велика Британія та Румунія оголосили про відкликання своїх послів з Мінська у відповідь на рішення Білорусі вислати польських та литовських дипломатів. Це вже 10-ий випадок повернення послів із Білорусі.

Про рішення повідомили міністри закордонних справ країн Великої Британії Домінік Рааб та Румунії Богдан Ауреску.

Так, через політику самопроголошеного президента Олександра Лукашенка своїх послів відкликали: Польща, Литва, Латвія, Чехія, Словаччина, Болгарія, Німеччина, Естонія, Велика Британія та Румунія.

Першими про рішення повернути своїх послів повідомили Польща та Литва. 2 жовтня білоруське МЗС вимагало у польського та литовського посольств скоротити кількість дипломатів, які перебувають у Білорусі.

Пізніше у міністерстві заявили, що білоруські посли у Польщі та Литві відкликані з 5 жовтня, та запропонували країнам вчинити так само. Решта країн Європи виказали солідарність з Литвою та Польщею та почали поступово відкликати свої дипломатів.

Як реагує Україна?

17 серпня Міністерство закордонних справ повідомило про відкликання українського посла Ігоря Кизима з Мінську для консультацій з приводу перспектив українсько-білоруських відносин. Однак вже 7 вересня Кизим повернувся до Білорусі. Він зазначив, що офіційні контакти між країнами «поставлені на паузу», а подальший розвиток відносин залежатиме від багатьох факторів.

Що означає відкликання посла?

Відкликання посла з країни ㅡ це один з дипломатичних жестів, яким очільники держав показують свою невдоволеність політичною ситуацією у країн-партнерів. Відкликання не означає розриву співпраці, але є суттєвим показником напруженості між країнами.

Що відбувається в Білорусі?

Уже понад 8 тижнів у країні не вщухають протести. Учасники акцій незгодні з офіційними результатами виборів президента та закликають визнати президентом Білорусі опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську. Попри це, Олександр Лукашенко провів 23 вересня «тиху інавгурацію», фактично вступивши на посаду президента.

Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності «таємної інавгурації» та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка «президентом» Білорусі.

Водночас влада Росії підтримала санкції Білорусі проти ЄС та оголосила у розшук опозиціонерку Світлану Тіхановську. Попри це, білоруські протести не є антиросійськими. Сама Тіхановська припускала, що Росія може бути посередником під час перемовин.

Поділитись: