У ніч із 6 на 7 травня парламент Іраку затвердив новий уряд на чолі з Мустафою аль-Казимі та кандидатури більшості міністрів. Країна має затверджену виконавчу гілку влади вперше з листопада 2019 року.

Як заявив аль-Казимі одразу після голосування, пріоритетом його уряду стане боротьба з коронавірусом у країні та розслідування вбивств протестувальників протягом попередніх місяців антиурядових акцій, повідомляє Al-Jazeera.

«Ми перебуваємо на життєво важливому етапі нашої історії. Перед Іраком постало багато викликів — безпекових, економічних, у сфері охорони здоров’я і навіть соціальних, та вони не більші, ніж наша рішучість боротися з ними», — сказав він.

Зазначається, що уряд було сформовано неповний, у ньому очільників отримали лише 15 міністерств із 22. При цьому голосування в парламенті стало результатом компромісу: аль-Казимі дозволив великим партіям парламенту висунути свої кандидатури на посади в уряді, аби заручитися підтримкою парламенту.

Нагадаємо:

  • В Іраку з вересня 2019 року тривали протести щодо погіршення соціально-економічних умов життя в країні. Іракські військові застосували силу для розгону протестувальників, що призвело до загибелі сотень людей.
  • Наприкінці листопада 2019 року тодішній прем'єр-міністр Іраку Адель Абдул-Магді заявив, що йде у відставку. Напередодні його закликало це зробити вище духовенство країни після масових убивств протестувальників. 1 грудня відставку Магді прийняв парламент.
  • Пізніше владна проіранська коаліція «Бінаа» висунула на прем’єра кандидатуру губернатора іракської провінції Басра Асаада аль-Едані. Президент Іраку Баграм Салех відмовився її затверджувати і сам подав у відставку, що спричинило політичну кризу. Але його відставку парламент не схвалив, і Салех і досі лишається президентом.
  • Після аль-Едані іракський президент затверджував кандидатури двох прем’єрів — Мохамеда Тауфіка Алаві та Аднан аз-Зурфі. Однак обоє не змогли сформувати уряд, бо їх не підтримали в парламенті.

Нинішня політична система Іраку є компромісом поділу влади між трьома найбільшими спільнотами країни. Вона утворилася після повалення режиму Саддама Хусейна у 2003 році. За традицією, посаду прем’єр-міністра посідає шиїт, спікера парламенту — суніт, а президента — курд.

Поділитись: