В Ірані стратили опозиційного журналіста, який висвітлював протести в країні

В Ірані 12 грудня стратили журналіста Рухоллу Зама, який висвітлював в інтернеті протести в країні 2017 року.

Про це заявили іранське державне телебачення і державне інформаційне агентство IRNA, передає Associated Press.

Журналіста стратили шляхом повішання. Інших подробиць у повідомленні ЗМІ немає.

У червні цього року 47-річного Зама засудили до смертної кари за «корупцію на Землі». Як зазначає AP, це звинувачення іранська влада часто використовує у справах, пов’язаних зі шпигунством або спробами повалення уряду.

Зазначається, що журналіст перебував у Парижі у вигнанні, але у жовтні 2019 року його арештували в Ірані співробітники розвідки. Подробиці цього арешту досі залишаються незрозумілими.

Франція раніше розкритикувала смертний вирок журналісту і називала його «серйозним ударом по свободі слова і свободі преси в Ірані». А міжнародна організація «Репортери без кордонів», яка виступає за свободу преси, заявила, що страта Зама є «новим злочином іранського правосуддя».

Чим відомий Рухолла Зам?

Його сайт Amad News і канал у Telegram висвітлювали протести в Ірані у 2017 році і поширювали неприємну для іранських чиновників інформацію.

Протести 2017 року стали найбільшим викликом для правителів Ірану з часів протестів 2009 року. Вони, зокрема, заклали підґрунтя до аналогічних масових заворушень у листопаді минулого року. У 2017-му під час протестів затримали близько 5 тисяч людей, 25 загинули.

На своєму сайті і в Telegram-каналі (одному з найпопулярніших в Ірані месенджерів через відсутність блокування) Рухолла Зам повідомляв про невдоволення людей владою, а також розклад і організаційні деталі протестів.

Раніше журналіст розповідав, що втік з Ірану після того, як його звинуватили у співпраці з іноземними спецслужбами. Він це заперечував.

Вбивства журналістів у світі

За даними Міжнародної федерації журналістів, упродовж 2019 року в усьому світі вбили 49 журналістів, а два випадки припало на Європу — зокрема, в Україні вбили черкаського журналіста Вадима Комарова. Водночас організація тоді відзначила зменшення кількості вбивств журналістів у порівнянні з 2018 роком: тоді таких випадків було зафіксовано 95.