В Іспанії почалися треті за чотири роки загальні вибори. Їх вирішили провести після того, як у лютому парламент не зміг ухвалити бюджет на 2019 рік. Окрім того, опозиція весь час блокувала роботу уряду.

На виборах оберуть більшість складу Конгресу та Сенату, тобто членів нижньої та верхньої палати відповідно. Голосування завершиться о 20 годині за місцевим часом.

Ці вибори відзначаються зростанням популярності праворадикальних партій та досі невирішеним питанням Каталонії — автономного регіону Іспанії, який у 2017 проголосував за незалежність на референдумі та який офіційний Мадрид не визнав.

Тоді автономію регіону тимчасово скасували та ввели пряме управління зі столиці Іспанії, яке послабили після приходу до влади нового парламенту Каталонії. Проте досі більшість у ньому мають прихильники незалежності, а 12 каталонських лідерів перебувають під слідством.

Традиційно в парламенті домінували дві партії: Народна партія (до якої належить екс-прем’єр Маріано Рахой) та Іспанська соціалістична робітнича партія (куди входить чинний глава уряду Педро Санчез). Проте у минулі роки почала зростати кількість менших партій. Серед них — і праворадикальна Vox, що зараз не представлена у парламенті, може набрати на виборах щонайменше 10%. Криза, спричинена референдумом у Каталонії, посприяла зростанню націоналістичних настроїв. Партія Vox категорично не підтримує сепаратистських настроїв, а також виступає проти нелегальної міграції, зокрема пропонує відмежувати стіною два анклави Іспанії на півночі Африки.

Очікується, що жодній з основних п’яти партій не вдасться здобути більшість у парламенті. Тож, найімовірніше, після виборів політичні сили домовлятимуться про коаліцію. Найбільше голосів пророкують Соціалістичній партії нинішнього прем’єр-міністра Педро Санчеза.

Після корупційного скандалу у 2018-му екс-прем’єр-міністру Маріано Рахою оголосили вотум недовіри. Таке рішення підтримали й каталонські партії. Рахой пішов у відставку, а на його місце обрали соціаліста Педро Санчеза.

Однак у лютому 2019-го парламент, у якому партія Санчеза має меншість місць, не зміг проголосувати за бюджет. Тоді каталонські партії об’єдналися з праворадикалами й документ не ухвалили.

Поділитись: