В Італії знайшли рештки чоловіка, що тікав від виверження Везувію, але не встиг добігти буквально кроку до моря

Геркуланум, сучасне фото
Геркуланум, сучасне фотоPiqsels

Італійські археологи виявили на місці давньоримського міста Геркуланум рештки чоловіка середнього віку, який тікав під час виверження вулкану Везувій і зупинився буквально за крок до води. Міністр культури Італії назвав знахідку «сенсаційною».

Про це повідомляє ANSA.

Знахідку виявили під час нових розкопок у Геркуланумі, які відбулися вперше за останні 25 років. За попереднім аналізом, рештки належать чоловікові віком 40-45 років. Його кістки — яскраво-червоного кольору, ймовірно, через кров та дію на неї розпеченої магми, яка накрила чоловіка.

«Його остання мить була швидкою, але жахливою. Десь о першій ночі міста сягнув пірокластичний сплеск вулкана температурою 300-400 або навіть 500-700 градусів за Цельсієм. Гаряча біла хмара рухалася в бік моря і була такою густою, що в ній не було повітря», — пояснює керівник археологічного парку Геркуланум Франческо Сірано.

Рештки чоловіка знайшли в місці, яке раніше було узбережжям Геркуланума. Його голова була спрямована в бік моря, а сам він лежав серед обвугленої деревини. Археологи припускають, що це могли бути дерев’яні конструкції будинків, одна з яких упала й розбила голову чоловікові.

Не менш цікавим є й питання, ким був цей загиблий. Точно можна сказати, що він не ховався від виверження — інакше в той час не був би надворі. «Можливо, це рятувальник, супутник солдата Плінія, якого у 1980-х роках знайшли за 20 метрів від місця знахідки», — припускає Сірано.

Відомо, що під час виверження Везувію на порятунок людей разом із загоном вирушив командувач флотом у Мізені — дещо далі узбережжям від Геркуланума — Пліній Старший. Його смерть описав племінник, Пліній Молодший, у листах до історика Тацита:

«Із наближенням кораблів попіл, що вже падав, став гарячішим і густішим. За ним посипалися шматки пемзи й чорні, обгорілі камені, обпалені вогнем… [мій дядько] дещо завагався, чи повертати назад, як порадив капітан, але зрештою вирішив іти далі».

Поруч з останками знайшли залишки, як видається, тканини й металу — ймовірних решток робочих інструментів або ж зброї чи монет, які ніс чоловік. Скелет планують забрати з місця разом із частиною породи, в якій він лежав, і передати до лабораторії на аналіз, зазначив Сірано.

Міністр культури Італії Даріо Франческіні назвав відкриття «сенсаційним». «Тепер експерти висувають захопливі гіпотези про обставини смерті останньої знайденої жертви виверження Везувію й радіють із відкриття», — сказав він.

У 1980-х роках розкопки на місці Геркуланума виявили близько 140 скелетів, похованих на глибині 20 метрів під вулканічними осадами. Відтоді науковці вивчають рештки, намагаючись зрозуміти більше про одну з найбільших трагедій давньоримського світу.

Зокрема, подальші дослідження допомогли нам дізнатися про харчування давніх римлян і хвороби, на які вони страждали. А у 2018 році науковці припустили, що більшість людей під час виверження Везувію загинула від теплового шоку, а не від удушення.

Виверження вулкану в Помпеях сталося в 79 році нашої ери. Воно повністю знищило давньоримське місто неподалік сучасного Неаполя, в якому тоді, за оцінками науковців, мешкали близько 13 тисяч людей.

Рештки Помпей, похованих під шарами попелу, пилу й каміння, знайшли лише в XVI століття, а з 1750-х років там почалися розкопки. Нині дослідники прагнуть вберегти виявлені рештки давньоримського міста від руйнування.