В одному з комунальних притулків для тварин у Миколаєві одночасно приспали десятки собак. Влада каже — вони були хворі й кусали містян. Волонтери ж переконані, що це свідома політика нового директора. Що насправді відбувається на підприємстві — з'ясовувало Громадське.

Що сталося?

У середині липня в миколаївському комунальному підприємстві «Центр захисту тварин» провели евтаназію собак. Міський голова Олександр Сенкевич повідомив, що таким чином «приспали» 70 собак.

Утім, низка активістів та зоозахисників стверджують, що вбитих тварин було більше. Серед них — Андрій Іванов, за словами якого в «Центрі захисту тварин» убили більше сотні псів.

«Ми знаємо, скільки там було вольєрів, ми були там. Знаємо скільки собак і де утримувалося. Ми приблизно підрахували, там було 111 тварин», — розповів активіст Громадському.

Чому їх убили?

За офіційною версією, собаки були агресивними й хворими, а евтаназію провели в гуманний спосіб.

«Процедуру провели згідно з чинним законодавством, гуманно приспали 70 собак, виходячи з рекомендацій створеної комісії», — розповів Громадському директор «Центру захисту тварин» Олександр Голобродський.

Але волонтери стверджують, що жодних комісій, які б мали визначити стан здоров'я тварин, ніхто не створював, тож хто і як ставив діагноз не відомо нікому, крім виконавців цієї процедури.

«Прийшла на підприємство дівчина, яка там працювала, побачила порожні вольєри — і в сльози. Запитує в кінолога Світлани Шамрай, де собаки, а вона їй відповідає: «їх уже нема». Більшість убитих собак були соціалізованими, щепленими й здоровими. Для багатьох волонтери вже знайшли дім. Їх чекали господарі», — розповідає Андрій Іванов.

З ним погоджується і співробітниця «Центру захисту тварин» Альона Пеншина.

«З усіх вбитих собак в однієї був демодекоз (захворювання шкіри — ред.), а ще в чотирьох — дирофіляріоз (паразити в серці — ред.). Вона від собак людині не передається, передається від укусів комарів. Більшість собак були соціалізованими, гуляли на повідку», — каже вона.

Зоозахисники підозрюють, що на підприємстві навмисно псують статистику. За їхніми спостереженнями, з приходом нового директора Голобродського заяви про укуси собак від людей «посипалися», хоча раніше вони були поодинокими.

Учасники Всеукраїнської акції «Україна - не живодерня» у Львові, 20 липня 2018 року. Напис на плакаті — «Їх вбили в Миколаєві вночі 15-16 липня. Більше 100 собак і 35 цуценят» Фото: УНІАН

Чи покарають когось?

За фактом убивства тварин поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 3 статті 299 Кримінального кодексу (жорстоке поводження з тваринами).

Тим часом 24 липня активісти повідомили, що міська рада відсторонила директора закладу Олександра Голобродського від виконання обов'язків на два місяці через масове вбивство тварин. Його роботу в цей час начебто виконуватиме Олександра Логвінова.

Та вже наступного дня міський голова Олександр Сенкевич цю інформацію спростував:

«На сьогодні статус Олександра Голобродського — директор комунального підприємства. Я не видавав жодних нормативних актів про його звільнення з посади чи відсторонення від виконання обов'язків. Була лише моя усна рекомендація: до вирішення цієї ситуації не проводити евтаназію тварин на підприємстві».

Що буде далі?

Після масової евтаназії собак на підприємстві волонтери організували чергування під закладом. Як вони пояснюють, «щоб знову не привозили собак «на стерилізацію». Адже ветеринар у відпустці й нікому робити операції. Вони можуть знову просто «колекціонувати» тварин. Якщо тварина померла на вулиці або її збила машина, ми пропускали, звісно». Але волонтерів звинуватили в блокуванні роботи підприємства.

За цей час там кілька разів ставалися сутички між волонтерами-зоозахисниками й прибічниками вбивства безпритульних тварин. За словами активістів, у середу, 25 липня, близько трьох десятків людей пошкодили автомобіль, який чергував біля «Центру захисту тварин» і напали на присутніх волонтерів.

За фактом однієї із сутичок поліція порушила кримінальне провадження (побої та мордування).

Крім того, директор підприємства Голобродський також написав заяву до поліції після сутичок у міській раді 17 липня. Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом спричинення легких тілесних ушкоджень керівникові «Центру захисту тварин» представниками громадськості.

Учасники Всеукраїнської акції «Україна - не живодерня» у Львові, 20 липня 2018 року Фото: УНІАН

Як місто планує вирішити проблему?

Наразі міський голова Олександр Сенкевич запропонував дозволити кільком волонтерам спостерігати за роботою підприємства.

Програми поводження з безпритульними тваринами в місті немає. Але Сенкевич обіцяє почати процес її створення:

«Ми напишемо перелік питань, проведемо дослідження, яке покаже, як краще депутатам голосувати щодо програми поводження з тваринами з місті Миколаєві», — заявив Сенкевич.

Зоозахисники бачать вирішення проблеми із безпритульними тваринами в комплексному підході: створенні приватного, а не муніципального притулку, волонтерській роботі із соціалізації вуличних собак, пошуку господарів для них. А також чіпуванні всіх тварин, навіть домашніх, щоб у разі чого легше було відшукати господаря.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile