В Офісі генпрокурора заявили, що не сумніваються у причетності Ірану до постачання дронів росії
В українських прокурорів та слідчих немає сумнівів, що іранські посадовці, а також юридичні і фізичні особи причетні до виробництва й постачання дронів до росії. Зараз українські правоохоронці збирають відповідні докази.
Про це заявив начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов.
За його словами, про причетність Ірану свідчить як оперативна інформація, так і розвідувальні дані українських та західних відомств.
«У нас є ця інформація, яка підтверджує причетність Ірану до цього. І ми будемо доводити винуватіть цих посадових осіб, цих фізичних осіб як у національних судах, так і в міжнародних судах, використовуючи для цього доказову інформацію», — сказав Бєлоусов.
Він додав, що зараз органи слідства і прокуратури збирають докази, які зможуть переконати суд у причетності іранців до злочинів. За словами Бєлоусова, для цього вже проводять сотні слідчих дій і експертиз, які найближчим часом планують завершити.
Також посадовець запевнив, що в українських правоохоронців буде достатньо доказів причетності не лише посадових і фізичних осіб Ірану, але й представників будь-яких інших країн, які сприяють Ірану в розробці або постачанні цих дронів.
«Для нас важливо простежити весь ланцюжок, починаючи від виробництва до поставки і безпосереднього використання. Звісно, всі ці особи, які поставляють комплектовання, які збирають ці дрони, які навчають росіян використовувати ці дрони, і ті особи, які безпосередньо їх запускають по наших громадянах, по наших містах — усі вони мають бути ідентифіковані», — зазначив Бєлоусов.
Що передувало?
Напередодні прокурор департаменту протидії злочинів в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора Іван Чижевський повідомив, що українське слідство поки що не може сказати, чи використовує рф дрони-камікадзе іранського виробництва, бо нині триває розслідування.
«Сказати про те, що це безпілотники іранського виробництва чи ні, ми поки не можемо. Нині триває досудове розслідування. Воно не буде швидким. Адже експертиза необхідна не проста, а за участі фахівців широкого профілю, які зможуть з’ясувати, що це за комплектувальники, їхнє походження», — зазначив прокурор.
Він додав, що за результатами експертиз буде встановлене походження безпілотників, які використовує рф для атак по Україні, а також виробник компонентів для дронів.
Чижевський каже, що Україна буде позиватися до міжнародних судів через використання росіянами безпілотників. За словами прокурора, українським експертам та правоохоронцям допомагають міжнародні партнери, а до Ірану українське слідство поки не зверталося.
Іран та війна в Україні
Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання. Однак країна постачає російським військам свої бойові дрони-камікадзе, які окупанти активно використовують в Україні, заявляли як українська влада, так і Білий дім.
Іран офіційно відкидає звинувачення в постачанні зброї для російських військ, а самі окупанти намагаються замаскувати іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».
У листопаді 2022 року міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахіан визнав, що його країна постачала росії свої безпілотники. Однак це нібито відбулося ще до початку повномасштабного вторгнення рф до України. «Ми передали росії обмежену кількість безпілотників за кілька місяців до війни в Україні», — сказав міністр.
Однак він зазначив, що Іран не помітив використання своїх безпілотників в Україні.
- Поділитися: