До 2019 року незаконну вирубку в Олешківському лісі контролював бізнесмен Сергій Брага, який, як кажуть в прокуратурі, був присутній на зустрічі підозрюваних у вбивстві Катерини Гандзюк, на якій вони обговорювали варіанти заподіяння їй ушкоджень. Нині схему вивезення спаленого дерева з Олешківського лісу контролює херсонський підприємець Микола Урманов.

Про це йдеться в матеріалі Громадського.

Після підпалу лісу у травні 2018 року, у результаті якого згоріло понад 600 гектарів лісу, деревину вивозять нібито офіційно, утім користуючись певною схемою: частину деревини вивозять офіційно за випискою, наданою лісництвом, а потім повертаються, забирають іншу частину та везуть за тією ж випискою:

«Наприклад, прибрали 8 машин сьогодні, 4 машини приїжджає, лісгосп робить виписку, що вони цей ліс прибирають. 4 машини виїхало за випискою, 4 машини повертаються, забирають ліс — уже неврахований і по цій же виписці їде далі, вже готівкою отримує гроші. Тобто виходить — за документами дали ділянку 350 кубів, машина заїхала, випиляла цей ліс, в лісгосп заплатили 1050 гривень. Решта 350 кубів вони отримують гроші готівкою, а директор лісгоспу і підприємець між собою ці гроші ділять», — пояснює активіст та ветеран АТО Дмитро Диновський на позивний «Дим», якого Катерина Гандзюк залучала до боротьби з так званою чорною вирубкою.

У матеріалі Громадського йдеться про те, що схемою вирубки та вивозу паленого лісу наразі користується херсонський підприємець Микола Урманов — близький знайомий сім’ї Олексія Левіна-Москаленка, одного із підозрюваних у вбивстві Гандзюк, саме він, стверджують місцеві активісти, раніше займався браконьєрською вирубкою, а з тими, хто намагався йому заважати, питання вирішував батько Олексій Москаленко старший — батько підозрюваного у вбивстві Катерини Гандзюк:

«Звісно Урманов це все вивозив. Закінчилося це все знову ж таки зупинкою 2-3 автомобілів з лісом, ми викликали поліцію. І після цього, буквально через кілька днів мене, як главу організації викликають в Херсон на зустріч. Підставну зустріч. І після цього мене зустрічає батько Москаленка, який сидів за вбивства. Зі своїми братками вони оточили мене. І звернувся до цих бандитів Урманов», — розповідає голова спілки ветеранів АТО «КОРДОН» Олександр Цегельник.

Сам Урманов каже, що ніколи не займався незаконним вивезенням та вирубкою лісу, не працював за так званою схемою, а від знайомства з Левіним спочатку відхрещується, а потім визнає — звертався до нього задля вирішення певних конфліктів.

«Я рубаю ліс протягом 15 років. Я його рубаю, я його саджу. Я не маю права відпускати деревину, для цього є майстер. Я заготовляю деревину. Я її спиляв, приходить майстер, ставить на баланс. Після цього тільки приходить населення і ми веземо дрова населенню. Хто це придумав все, що якийсь «блатний» може возити по 5-10 машин ... Ну а навіщо тоді майстер, лісничі?», — каже Микола Урманов.

Натомість, як нам повідомили в управлінні лісового господарства Херсонської області, Урманов раніше працював на інших згарищах лісу поблизу Дніпровського лісництва. Після — уклав договір на роботу у Раденському, де і досі працює після пожежі у травні 2018 року.

Голова Управління лісового господарства Херсонської області Віктор Тищенко каже, що все законно:

«Рубка ведеться на певній ділянці, яка обмежена діляночними стовпами, візірами, на неї виписаний лісовий квиток. Підприємства перевіряють і контролюють і управління лісового господарства, і екологічна інспекція і прокуратура і міліція і всі. Більше перевіряючих, ніж працюючих».

За інформацією журналістів, перед новим роком СБУ провела обшуки у десятках пилорамах Олешківського та Голопристанського районів Херсонської області. У Солонцях, на пилорамі знайшли близько 3-х тисяч кубів паленої деревини. Активіст Олександр Цегельник каже, що відсторонений заступник голови ОДА Євген Рищук мав зацікавленість у підпалі:

«Є такий населений пункт — Солонці, там є пилорама на якій співробітниками СБУ було виявлено 3 тисячі кубометрів спаленого лісу. На пилорамі, яка належить або побічно належить заступнику губернатора і сільському Голові Солонцовської селищної ради. Рищук у цій темі, адже він зараз по екології, займається лісом. І тут біля нього, біля його «Гран-Прікс»(ред. — кінний клуб, який належить Рищуку) в 5-7 км, тут таке свавілля відбувається. Він в будь-якому випадку це знав», — каже Олександр Цегельник.

Про ймовірну причетність Євгена Рищука до підпалу лісу заявляв і генеральний прокурор України. Втім сам нині відсторонений від роботи Євген Рищук все заперечує:

«Усі знають мій кінний клуб, він знаходиться якраз неподалік від місця пожежі. І пожежа, як виявилося, я спілкувався із заступником начальника лісгоспу області й кажу «Ось я почав аналізувати й зрозумів, що пожежа то була неподалік від мого кінного клубу», а він каже «А те, що він у вашу сторону горів, ви про це не знаєте?», — каже Євген Рищук.

У справі вбивства Катерини Гандзюк 8 підозрюваних. Один з них — Олексій Левін-Москаленко — помічник депутата облради Миколи Ставицького та радник Владислава Мангера — у розшуку.

Навесні минулого року пожежа знищила понад 600 гектарів Олешківського лісу, що на Херсонщині. Радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк наголошувала: ліс палять для того, щоб потім продавати. У липні 2018 на Катю Гандзюк напали. У листопаді вона померла. У прокуратурі заявили: слова активістки про підпал лісу — ймовірна причина скоєння злочину проти неї.

15 лютого суд вирішив взяти Мангера під варту на 17 днів із правом внесення застави. В той же день очільник Херсонської облради вийшов із СІЗО під заставу, а 18 лютого він вийшов на роботу.

28 січня батько Катерини Гандзюк, виступаючи на засіданні комісії щодо її вбивства, згадав прізвище Мангера. Він назвав «Батьківщину» та «Блок Петра Порошенка» «партіями вбивць» його доньки.

Поділитись: