В ООН циркулює проєкт резолюції про створення трибуналу для рф — ЗМІ

В Організації Об'єднаних Націй поширюється проєкт резолюції щодо трибуналу для притягнення до відповідальності російського керівництва за злочини агресії в Україні.

Про це пише The Guardian.

Бет ван Шаак, пані посол США з питань кримінального правосуддя, розповіла, що Сполучені Штати, можливо, можуть розсекретити розвіддані, щоб допомогти виявити найбільш відповідальних за підготовку та ведення війни проти України.

Ця заява Шаак може свідчити про те, що ключові фігури в адміністрації Байдена тепер більш відкриті для створення спеціального трибуналу.

«Ми розглядаємо всі ракурси і, звичайно, підтримуємо деякі проміжні кроки, особливо коли справа стосується збереження доказів», — сказала вона.

За словами посадовиці, розглядаються два варіанти. Перший — двосторонній договір між Україною та ООН, «благословенний Генеральною Асамблеєю, що забезпечує політичну підтримку всієї міжнародної спільноти та створює окремий трибунал».

Другий — національний суд, створений Україною з ЄС або Радою Європи «з додаванням міжнародного елемента».

В обох випадках ідеться про суд за злочин агресії щодо обмеженої кількості обвинувачених, імовірно, вищого політичного керівництва рф, а також деяких вищих військових посадовців.

Хіба вже не проводяться розслідування воєнних злочинів?

Міжнародний кримінальний суд, який розглядає воєнні злочини, геноцид, злочини проти людяності й може переслідувати високопосадовців на міжнародному рівні, уже розпочав розслідування в Україні. Але з притягненням кремля до відповідальності можуть виникнути складнощі.

По-перше, для того, щоб він розслідував такі злочини, держава має ратифікувати Римський статут і тим самим визнати юрисдикцію суду. Ні росія, ні Україна Римський статут не ратифікували. У 2015 році Верховна Рада України своєю заявою визнала юрисдикцію МКС, тобто надала згоду на розслідування злочинів окупантів на території України.

А втім, для розслідування злочинів агресії (зокрема загарбницьких війн) треба, щоб обидві сторони конфлікту були членами МКС та ухвалили відповідну поправку про визнання юрисдикції суду. Тобто МКС легше довести вину окремого військового у вчиненні воєнного злочину, ніж військово-політичного керівництва рф.

Україна пропонує країнам «Великої сімки» та іншим державам-партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.

Наразі створення трибуналу підтримали в Єврокомісії, Естонії, Латвії та Литві, Франції, Нідерландах тощо. Але позиція США та Великої Британії була менш чіткою. Противники трибуналу побоюються, що цей крок спричинить дипломатичні розбіжності, зменшить статус МКС (або завадить його роботі) та стане стримувальним фактором для нинішнього керівництва рф щодо мирної угоди.

Бет ван Шаак сказала, що США не зайняли твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак вона вважає, що доцільно було б проводити заочний суд над росіянами, звинуваченими у воєнних злочинах, якщо їх неможливо видати.

«Немає нічого поганого в заочному провадженні, якщо воно відповідає стандартам належного процесу. Чи задовольняють вони тих, хто вижив? Чи задовольняють вони спостерігачів правосуддя? Напевно, ні. Але вони надають жертвам платформу для свідчень», — сказала вона.