Моніторингова місія ООН з прав людини закликає Україну розслідувати порушення прав цивільних під час Іловайської трагедії у серпні 2014 року.

Моніторингова місія ООН з прав людини закликає Україну розслідувати порушення прав цивільних під час Іловайської трагедії у серпні 2014 року.

Про це йдеться у доповіді щодо порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, які були скоєні в контексті подій в Іловайську,  повідомила голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер під час презентації доповіді в Українському кризовому медіацентрі.

«Минуло 4 роки після конфлікту під Іловайськом, однак сторони конфлікту зробили обмежені кроки щодо розслідування ймовірних порушень прав людини, а також порушень міжнародного гуманітарного права, особливо тих, які вчинялися проти цивільних осіб», — сказала вона.

Водночас Фрейзер привітала розслідування Генепрокуратури випадків жорстокого поводження щодо українських військовослужбовців.

На її думку, ГПУ приділила мало уваги розслідуванню злочинів саме проти цивільного населення.

«Отже ми закликаємо, зокрема, уряд України, провести швидке ефективне розслідування саме цих випадків (порушень проти цивільних, — ред.), які мали місце під час подій під Іловайськом», — підкреслила голова моніторингової місії ООН.

Водночас Фрейзер зазначила, що розуміє обмеження щодо розслідування цих інцидентів через окупацію території на сході України.

«Ми розуміємо, що уряд України має свої обмеження через брак доступу. Утім, ми сподіваємося, що ця доповідь стане внеском до розслідування», — зазначила вона.

У доповіді підкреслюється, що критично важливо «мобілізувати національні та міжнародні системи кримінального правосуддя для того, щоб неупереджено, об'єктивно, ретельно та оперативно розглядати всі порушення міжнародного гуманітарного права, а також порушення прав людини, вчинені всіма сторонами конфлікту, щоб гарантувати, що відповідальність будуть нести всі, незалежно від їх приналежності».

Доповідь ґрунтується на інформації, яку Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зібрала під час проведення понад 80 інтерв'ю з жертвами та свідками по обидві сторони від лінії зіткнення. Доповідь охоплює порушення вчинені проти цивільних осіб та осіб hors de combat (позбавлених боєздатності), у контексті подій під Іловайськом та його околицях у серпні 2014 року з 1 по 31 серпня 2014, а також, поводження з особами, позбавленими волі в контексті цих подій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Репортаж з Іловайська: як живе місто через три роки після трагедії. 

Фрейзер підкреслила, що співробітники місії ООН опитали близько 80 цивільних в Іловайську, які повідомили про порушення.

Згідно зі звітом ООН, під час боїв за Іловайськ загинули 366 і дістали поранення 429 українських військових, та ще близько 300 потрапили у полон. Загинули також щонайменше 36 цивільних і зруйновано близько 600 будинків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помилки керівництва АТО та масове дезертирство — головні висновки розслідування Іловайської трагедії.

Поділитись: