Три роки Генеральна прокуратура України (ГПУ) розслідувала події, що сталися наприкінці серпня 2014 року на Донеччині і отримали назву «Іловайський котел». Громадське ознайомилося зі звітом і публікує головні висновки слідчих про наймасштабніше вторгнення російських військ в Україну.

Утрати

Згідно зі звітом ГПУ, у ті дні Збройні сили України зазнали таких утрат:

— 366 українських військових загинуло;

— 429 дістали поранення різного ступеня тяжкості;

— 300 потрапили в полон;

— утратили зброї та військової техніки на 300 мільйонів гривень.

Причини

Слідство визначило три ключові фактори, які спричинили масштабне вторгнення російської регулярної армії у ніч на 24 серпня 2014.

Масове дезертирство. ГПУ встановило численні факти дезертирства українських військових та самовільного залишення місць несення служби.

Помилки керівництва АТО. У звіті йдеться про проблеми в плануванні та проведенні військових операцій у серпні 2014. Утім, конкретних імен українських генералів не називають. Наразі підозру у вчиненні кримінального злочину повідомили лише першому заступникові начальника Генерального штабу ЗС РФ М. Богдановському.

Низький рівень боєздатності Збройних сил України. До цього, за даними ГПУ, призвело неналежне управління колишнього президента України Віктора Януковича, керівництва Міністерства оборони України і командування Генштабу ЗС України за 2010 — 2014 роки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ День Незалежності для ветеранів Іловайська: 2 роки після бою

Сили противника

У звіті зазначається, що це було наймасштабніше вторгнення російських військ в Україну. Сили РФ складалися з дев’яти батальйонно-тактичних груп: 3500 осіб особового складу; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК (протитанкових ракетних комплексів).

Оскільки сили РФ значно переважали, українські військові потрапили в оточення. Керівництво ЗСУ вело перемовини з російською стороною про безпечне виведення українських військових з району Іловайська за узгодженими маршрутами. Російське керівництво дало гарантію такого виведення, але обіцянок, у результаті, не виконало.

/Марія Івановська

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: