УКРАЇНА

Утекла від переслідувань у Казахстані: що відомо про затриману в Україні журналістку

7 липня, 2018 13:38
УКРАЇНА/Утекла від переслідувань у Казахстані: що відомо про затриману в Україні журналістку
Зберегти
Вигляд
lead
Казахську журналістку і блогерку Жанару Ахмет арештували на 18 діб. Правоохоронці кажуть, вона перебуває в міжнародному розшуку Інтерполу за запитом Казахстану. Сама журналістка твердить: на батьківщині її переслідують із політичних мотивів.

Що сталося?

Близько 18 години 22 жовтня у квартирі, де мешкає Жанара Ахмет і її 9-річний син, вимкнулося світло. Коли жінка вийшла в коридор, з'ясувати, що сталося, на неї чекали двоє людей у цивільному. Вони представилися співробітниками української поліції, але показати документи відмовилися. Один із них повідомив Жанарі, що у 2005-2008-му роках вона займалася шахрайством на території Казахстану.

Уже в супроводі патрульної поліції, яку встигла викликати Жанара Ахмет, вона вирушила до тимчасового ізолятора, залишивши сина з друзями.

У чому звинувачують Жанару Ахмет

Влада Казахстану інкримінує журналістці статтю 177 Кримінального кодексу, тобто шахрайство. Саме тому правоохоронні органи Казахстану подали в Інтерпол запит на її розшук.

Як стверджує МВС Казахстану у відповідь на запит “Радіо Свобода”, Жанара Ахмет із 2005 по 2008 роки нібито заволоділа «грошовими коштами громадян на суму понад 50 мільйонів тенге (148 тисяч доларів) під приводом повернення з відсотками».

За словами адвоката, журналістку вже засудили в Казахстані за цією статтею й вона навіть півтора року відсиділа у в'язниці. Покарання, за даними казахського МВС, відстрочили до досягнення її дитиною 14-річного віку, тобто до 5 листопада 2021 року.

Жанара також, як стверджує захист, виплатила необхідні суми людям, яких визнали потерпілими.

Казахська журналістка і блогерка Жанара Ахмет (архівне фото, інтерв'ю Громадському, 28 червня 2017 року) Фото: Олександр Попенко/ Громадське

«Це були цивільно-правові відносини, але, з урахуванням її опозиційної діяльності, їй це оформили як «шахрайство», — сказав в інтерв'ю Громадському адвокат Жанари Владислав Грищенко, — Як можна її оголосити в розшук за те, за що вже була засуджена? Це суперечить і Конституції України, і Казахстану».

Приїзд в Україну

У березні 2017 року Жанара Ахмет приїхала в Україну. Тут вона попросила політичного притулку. Цьогоріч улітку в інтерв'ю Громадському Жанара розповідала, що вирішила втекти з Казахстану після того, як за два місяці проти неї відкрили 5 кримінальних справ.

«У мене виявився прострочений закордонний паспорт, потрібно було ще робити документ на дитину. Я все зробила за три дні. Документи отримала ввечері, а вночі вже поїхала. Першою країною перебування був Киргизстан. До Росії їхати не було сенсу. До Туреччини теж. Тому Україна була найочевиднішим вибором».

Чому втекла з Казахстану

У Казахстані з початку 2017 року проти неї відкрили кілька справ. «Три адміністративних — оштрафували за незаконну організацію мітингів, хоча їх не було. Плюс дві кримінальні справи, пов'язані з моєю діяльністю. Наприклад, така смішна справа, як поширення матеріалів «із політичним екстремізмом», — каже Жанара.

Вона пояснює, що мається на увазі відеоролик про “репетицію самоспалення”.

«Люди похилого віку, утомившись від свавілля судової системи, вирішили вчинити акт самопідпалу. Вони по 7-10 років домагалися справедливості й не були почуті, тому один із лідерів об'єднання заявив: «Я піду на самоспалення» ... Вони провели так звану “репетицію”. Я знімала це, а потім виявилося, що я — розповсюджувач. За це й порушили справу», — розповідала вона.

Жанара Ахмет — прихильниця руху “Демократичний вибір Казахстану” і його лідера Мухтара Аблязова, якого в пресі називають одним із небагатьох опонентів президента Нурсултана Назарбаєва.

Що їй загрожує

За процедурою, протягом 40 днів із Казахстану повинен прийти запит про екстрадицію. Відтак українська Генпрокуратура проведе експертизу й вирішить, відправляти журналістку на батьківщину або ні.

Улітку на питання про те, чи відчуває Жанара себе в безпеці в Україні, вона відповіла:

«Так, у всякому разі, з боку української влади. Ми на п'ятий день перебування тут, в Україні, раптом виявили із сином, що жодного разу не бачили поліцейської машини. У нас у Казахстані, поки ми йдемо в школу, зустрічаємо неймовірну кількість поліції».

Казахська журналістка і блогерка Жанара Ахмет (архівне фото, інтерв'ю Громадському, 28 червня 2017 року) Фото: Олександр Попенко/ Громадське

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини