Українці до Сталіна ставляться гірше, ніж росіяни — переважно негативно чи байдуже

Більшість українців негативно або байдуже ставляться до радянського диктатора Йосипа Сталіна. Загалом в Україні гірше ставляться до Сталіна, ніж у Росії.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

38% опитаних визначили своє ставлення до Сталіна як «страх», «неприязнь, роздратування» або «огида, ненависть», 34% заявили про байдужість до диктатора. Натомість 18% сказали, що з «повагою», «симпатією» чи «захопленням» ставляться до Сталіна.

Соціологи вказують, що у порівнянні з 2012 роком зменшилась кількість позитивно налаштованих громадян з 23% до 18%. Натомість найменше людей позитивно ставилися до Сталіна у 2018 році — 14%.

З твердженням про те, що «Сталін був великим вождем» погоджуються 16%, однак не згодні з таким судженням 40%, а 34% — не визначилися згодні вони чи ні.

В Україні чоловіки частіше за жінок висловлюють негативне ставлення до Сталіна (41% проти 35%). Крім того, респонденти до 39 років частіше казали про байдужість, а респонденти 40-69 років частіше говорили про негативне ставлення. Серед респондентів 70+ частіше спостерігалася частка тих, хто не визначився зі ставленням.

За словами соціологів, у південних та східних регіонах частіше заявляють про позитивне ставлення (27%), ніж у центральних чи західних (15% і 9% відповідно). Також люди з вищою освітою частіше мають негативне ставлення.

Крім того, українці гірше ставляться до Сталіна, ніж росіяни. У Росії, відповідно до опитування «Левада-Центру», 59% людей позитивно ставляться до вождя, а негативно — лише близько 10%.

Ще одна відмінність між країнами: у Росії більшість опитаних (45%) ставляться до Сталіна з повагою, в Україні таких лише 15%. Натомість у нас 17% респондентів ставляться до Сталіна з ненавистю і 15% з неприязню, а в Росії таких лише 2% та 5% відповідно. Крім того, у Росії 56% згодні, що диктатор був великим вождем.

Також приблизно 40% росіян вносять Йосипа Сталіна до десятки найвизначніших людей в історії. І лише 15% додали до цього переліку чинного президента РФ Володимира Путіна.

Опитування проводили з 8 по 9 червня 2021 року методом CATI на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення від 18 років, опитування проводили у всіх регіонах, крім тимчасового окупованих територій Донбасу та Криму. Загалом опитали 2007 людей.

Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%.