В Україні погіршилася ситуація з переслідуванням активістів: із початку року майже 90 випадків
В Україні з початку року сталося 88 випадків переслідування активістів та правозахисників. Найчастіше такі правопорушення відбувалися в Києві (37 випадків) та на Одещині (10 випадків).
Ці дані за дев’ять місяців 2021 року (січень-вересень) наводять дослідники Центру прав людини ZMINA. Вони наголошують, що випадків тиску на активістів стало більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, коли було зафіксовано 77 інцидентів.
«Регіонами-лідерами» стали Київська, Харківська та Луганська області: там зафіксовано по 7 випадків тиску. Найчастіше активісти зазнають тиску через знищення чи пошкодження їхнього майна (22 інциденти), погрози (20), а також фізичні напади на них (16).
«Активісти, які захищають права ЛГБТІК, протидіють корупції або незаконному будівництву, стикаються з переслідуваннями найчастіше», — наголошує дослідниця Центру прав людини ZMINA Анастасія Москвичова.
Один із найжорстокіших випадків у цьому році стався влітку у Дніпрі, коли на активістку Наталію Ешонкулову напали у під’їзді її будинку. Її вдарили по голові, через що вона знепритомніла. За її словами, в одного з нападників був ніж. Наталії пошкодили кілька зубів і зламали ніс, вона мала струс мозку, а також синці й садна на обличчі.
Ешонкулова пов’язує напад зі своєю громадською діяльністю: вона у складі ініціативної групи протидіє рейдерському захопленню бізнесу та майна.
Поліція кваліфікувала напад як замах на вбивство, а згодом затримала двох чоловіків за підозрою у причетності до нападу, яких впізнала постраждала. Вироку в цій справі наразі ще немає.
Переслідування ЛГБТ-активістів
Дослідники ZMINA також зауважили, що за останні місяці почастішали випадки переслідувань ЛГБТ-активістів представниками ультраправих організацій. Зокрема, в Одесі в серпні ультраправі намагалися завадити проведенню Маршу рівності та погрожували його зірвати насильством.
Згодом по Одесі розклеїли фото ЛГБТ-активістів із написом «Знай ворога в «обличчя». Крім того, ультраправі напали на волонтера «Одеса-прайду» Олександра Татянка через веселкову бандану, наголошують у ZMINA. Бандану намагалися відібрати і порізати ножем та погрожували зламати хлопцю палець. Постраждалий написав заяву до поліції, але її не зареєстрували.
Про дослідження
Його провів Центр прав людини ZMINA в межах проєкту «Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні» у партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Проєкт зосереджується на правовому та оперативному захисті та підтримці правозахисників і антикорупційних активістів в Україні, підтримці позитивної ролі правозахисників у суспільстві та налагодженні зв’язків між ними, збільшенні кількості ефективних розслідувань нападів на правозахисників та активістів тощо.
- Поділитися: