В Україні у 2022 році поменшало фальшивих банкнот. Які номінали підробляли найчастіше?

В Україні у 2022 році виявили більш як утричі менше фальшивих банкнот, аніж роком раніше. Найчастіше підробляли номінали 500 та 200 гривень.

Про це повідомив Національний банк.

Так, 2022 року на 1 мільйон справжніх банкнот гривні припадало близько 2,2 підроблених банкноти. У 2021-му цей показник становив близько 7,1. Водночас у країнах ЄС у 2022 році виявили приблизно 13 банкнот фальшивих євро з мільйона.

Кількість підроблених банкнот в Україні та ЄСНаціональний банк України

Найчастіше в Україні у 2022 році підробляли банкноти старого зразка. А ось серед номіналів найбільше вилучали такі купюри:

  • 500 грн (39% від загальної кількості вилучених підробок та 57% від їхньої загальної суми);
  • 200 грн (45% та 26%);
  • 100 грн (8% та 2%).

Інші вилучені з обігу підроблені купюри становили лише 8% від загальної кількості. Банкнот нового зразка серед фальшивок було лише 11%.

Водночас іноземну валюту найчастіше підробляли в доларах (91%) та євро (8%). Найчастіше це були номінали у 50 та 100 доларів або євро.

Нацбанк розповідає, що здебільшого вилучені з обігу підроблені банкноти гривні мали низьку якість та були розраховані на неуважність громадян і касових працівників. Відтак регулятор зазначає, що знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їхня перевірка мінімізують ризик отримати підробку.

Як виявити підроблену купюру?

Це можна зробити на дотик. Окремі зображення з лицьового боку банкноти є рельєфними, що забезпечується спеціальним видом друку.

Крім того, справжні купюри містять водяні знаки та наскрізні елементи. Фальшивку можна виявити й при зміні кута нахилу банкноти. Деякі зображення на ній змінюють колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору або мають кінетичний ефект.

За допомогою світла на справжній купюрі можна виявити повністю занурену в товщу паперу захисну стрічку, на якій (за наявності збільшувального скла) можна побачити зображення позначення номіналу та елемент малого Державного Герба України.

У разі наявності збільшувального скла на справжній купюрі також можна виявити надруковані мікротексти й рельєф фарби на портреті та знаку для людей з ослабленим зором.