В Україні створять національний центр для зберігання вакцин за наднизьких температур — Радуцький

В Україні планують створити спеціальний центр тривалого зберігання вакцин проти коронавірусу в наднизьких температурах. Він зможе одночасно вміщувати сотні тисяч доз препарату.

Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, депутат від «Слуги Народу» Михайло Радуцький.

Він зазначив, що для транспортування та тривалого зберігання вакцини від COVID-19 Україна залучить приватні логістичні компанії.

Національний центр для зберігання хочуть створити у Києві або неподалік міжнародного аеропорту «Бориспіль». У ньому встановлять холодильники. Один такий, об’ємом 1000 літрів, що вміщує 250 тисяч доз, вже в Україні, каже Радуцький.

Додає, що ще двадцять таких установок можуть завезти до країни протягом декількох тижнів.

«Це дасть нам можливість отримати перші партії вакцини, які вимагають зберігання у наднизьких температурах», — зазначає депутат.

Як вакцини доставлятимуть на місця?

Радуцький каже, що відповідно до плану з центру зберігання логістична компанія у спеціальних термобоксах транспортуватиме вакцини до пунктів щеплення у регіонах. Там вакцина зможе зберігатися до 5 днів у звичайному холодильному обладнанні (від +2 до +8 градусів Цельсія).

Навіщо наднизькі температури?

Бо Україна планує отримати вакцину від компаній Pfizer/BioNTech. Її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.

Порушення умов зберігання безпосередньо впливає на ефективність вакцини. Якщо вона не зберігається у потрібних умовах, то втрачає здатність формувати у людини імунну відповідь на вірус.

А коли Україна отримає вакцину?

Радуцький каже, що перші партії можуть надійти уже наприкінці січня — в лютому. У ВООЗ раніше зазначали, що Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 8 мільйонів доз вакцини (тобто для 4 мільйонів населення) передадуть безкоштовно у межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися аж восени.

У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. Крім того, уряд виділив 1,3 млрд грн на імунопрофілактику населення проти COVID-19. Частина цих коштів має бути спрямована на вакцину від COVID-19. В бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.