В Україні відзначають День пам’яті та примирення
В Україні 8 травня, у річницю капітуляції нацистської Німеччини, відзначають День пам’яті та примирення. До цього дня в Україні приурочені низка меморіальних та урочистих заходів.
Саме у цей день, 8 травня 1945 року, набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини, який був підписаний напередодні, 7 травня, генерал-полковником Вермахту Альфредом Йодлем у французькому Реймсі. Однак сторони домовились ратифікувати його наступного дня в Берліні.
Цікавим є той факт, що першим журналістом, який у 1945 році першим повідомив про капітуляцію Німеччини у Другій світовій війні, був кореспондент агентства Associated Press Едвард Кеннеді. Кеннеді був одним з 17 міжнародних кореспондентів, які були присутні під час підписання у Реймсі акту про беззастережну капітуляцію Німеччини.
Журналістам дозволили бути присутнім при капітуляції на тій умові, що вони не будуть публікувати новину про це без відповідного дозволу з боку військового командування союзних військ до 15:00 години 8 травня.
Однак, Кеннеді передав новину в лондонське бюро агентства 7 травня, не повідомивши редакторам, що публікація заборонена.
За це Кеннеді оголосили догану, а згодом звільнили. Лише у травні 2012 року Associated Press офіційно вибачилось за звільнення Едварда Кеннеді. Глава Associated Press Том Керлі заявив, що Кеннеді вчинив правильно і зазначив, що коли війна закінчена, інформацію про це можна приховувати.
Український Інститут національної пам’яті вважає, що ця дата дає можливість оцінити внесок українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, «підсумувати її масштабні спустошливі наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні».
За даними Інституту, у Другій світовій під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 мільйони військових і підпільників з України, понад 5 мільйонів цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 мільйонів осіб.
У 2015 році президент Петро Порошенко підписав указ, яким запровадив 8 травня День пам’яті та примирення.
Офіційне гасло пам’ятних заходів — «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.
9 травня в Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
- Поділитися: