В Україні — високий ризик поширення поліомієліту. Усе через недостатній рівень вакцинації

В Україні ризик поширення поліомієліту зберігається на високому рівні, насамперед через недостатній (83%) рівень охоплення вакцинацією від цієї недуги.

Про це повідомляє Центр громадського здоров'я.

За оцінкою Європейської регіональної комісії із сертифікації ліквідації поліомієліту, є ризик передання інфекції, якщо в Україну ввезуть дикий поліовірус або з’явиться дериват вакцинного поліовірусу в 41 країні.

Ризик в Україні поширення поліомієліту віднесли до високих. Найбільш сприйнятливі до інфекції діти віком до 5 років.

«За таких умов надзвичайно важливо підтримувати високий рівень охоплення щепленнями. Адже це єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя», — підкреслюють у ЦГЗ.

Для того, щоб сформувати колективний імунітет проти поліомієліту, потрібно охопити щепленнями більш як 95% населення. Центр громадського здоров'я повідомляє, що в Україні достатньо ефективних вакцин, які закупили коштами держбюджету.

Що це за хвороба?

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Хвороба вражає центральну нервову систему, спостерігається виникнення парезів та паралічів. Поліомієліт може закінчуватися смертю хворого.

Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, через заражену їжу та воду. Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, вона захищає людину впродовж усього її життя.

Чому актуалізувалася тема?

Згідно з повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я, у Таджикистані зафіксували випадки гострого млявого паралічу в дітей, інфікованих циркуляційним дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2). Також у країні виявили позитивні на cVDPV2 зразки з навколишнього середовища.

ВООЗ розглядає ці випадки як надзвичайну ситуацію другого рівня складності. Щоби гарантувати виявлення будь-яких поточних або минулих випадків інфекції, країна посилила заходи з епіднагляду.

Зокрема, у Таджикистані провели загальнонаціональну кампанію імунізації, аби всі діти, які пропустили щеплення, могли їх надолужити та були захищені від захворювання. Планове охоплення щепленнями проти поліомієліту в Таджикистані досягало приблизно 96% у 2019 році й перевищувало 90% у 2020 році.