В Україні знову вимикають блоки атомних електростанцій. Навіщо це роблять і до чого тут Ахметов

Рінат Ахметов відповідає на питання засобів масової інформації в Бухаресті, Румунія, 6 січня 2012 року
Рінат Ахметов відповідає на питання засобів масової інформації в Бухаресті, Румунія, 6 січня 2012 рокуVadim Ghirda / AP

13 червня Запорізька атомна електростанція тимчасово вимкнула енергоблок №4 потужністю близько 1 000 МВт. У цьому звинувачували олігарха Ріната Ахметова: мовляв, його компанії заробляють, а державні АЕС обмежують. З чим насправді пов’язане відключення — читайте в матеріалі hromadske.

Щорічна історія

На Запорізькій АЕС пояснили, що вивели енергоблок в резерв «для оптимізації фінансово-економічної діяльності в умовах значного падіння цін на ринку електроенергії та скорочення попиту».

Практика відключення енергоблоків АЕС — не дивина. Наприклад, рік тому в енергетиці утворився «ідеальний шторм»: через перший, найсуворіший карантин споживання різко обвалилося, тож виробленої електроенергії стало забагато. А надлишок електрики на склад не запхнеш — треба зупиняти потужності.

Цьогоріч споживання не таке низьке, однак на ринку пропозиція все одно перевищує попит, тож компанія «Укренерго» змушена обмежувати виробництво електроенергії.

Насамперед ідеться про об’єктивний фактор — зменшення попиту на електроенергію після закінчення опалювального сезону. Коли енергії вдосталь, то можна й проявити патріотизм, заборонивши імпорт з Росії та Білорусі. Але заборонити лише до жовтня, бо потім опалювальний сезон знову почнеться.

Запорізька атомна електростанціяЮлія Найдьонова / УНІАН

Рінат всюдисущий

Втім, відключення енергоблоку Запорізької АЕС вже встигли пов'язати з найбагатшою людиною України Рінатом Ахметовим, який чимало заробляє на електроенергії. Так, колишній депутат, чинний член Наглядової ради «Укрзалізниці» Сергій Лещенко подякував олігарху «за щасливе дитинство».

«Від початку літа падає споживання електроенергії та різко зростає її виробництво за рахунок сонячних електростанцій. Когось треба відключити. Кого? Звісно, державні станції, що виробляють найдешевшу атомну енергію. Не можна зазіхати на сонячні станції, що працюють за найдорожчим у Європі «зеленим» тарифом». Вугільні ТЕС теж чіпати не можна», — пише колишній журналіст.

Також він нагадує, що у відновлювальній енергетиці Ахметов має частку близько 24%, а в тепловій генерації — аж 70%.

На вплив олігарха під час своєї пресконференції натякав і президент Володимир Зеленський, хоча й казав не про літо, а про опалювальний сезон.

«Міністерство енергетики керувало виведенням блоків АЕС на ремонт саме в опалювальний сезон, коли наставав пік споживання. Для чого це робили? Щоб збільшити теплову генерацію (де Ахметов монополіст — ред.)», — саме так виправдовував він збитки «Енергоатому».

Мухи та котлети

Безперечно, влітку споживання падає, а виробництво енергії на сонячних електростанціях зростає. Проте цьогоріч додався ще один фактор — дощова погода.

«Цьогоріч була повідь, тому “Укргідроенерго” не просто маневрувало, а й виробляло електроенергію, аби воду скинути», — каже у коментарі hromadske експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна.

Наземна фотоелектрична сонячна електростанція «Озерна» в Яворівському районі (Львівська область), 28 квітня 2017 року. УНІАН

Вона також підтверджує, що через «зелену» енергетику «Енергоатом» найбільше заробляє в період з жовтня до березня — тобто тоді, коли в Україні виробляється менше енергії з відновлювальних джерел.

«Це об’єктивні проблеми незбалансованості нашої системи, тож казати, кому слід відключитися, має “Укренерго”», — додає експертка.

Отже, критики таки мають рацію: можна вимкнути «ахметівські» (та інших власників) сонячні електростанції, а не АЕС.

На сайті «Укренерго» можна побачити, що компанія фактично так і робить. У звіті про роботу енергосистеми України за 7-13 червня є розділ «обмеження ВДЕ». Там зазначено, на скільки «Укренерго» щодня обмежувало виробників «зеленого». Наприклад, 8 червня ВДЕ обмежили на 1629 МВт — це більше, ніж виробляють півтора енергоблока АЕС.

Втім, проблема у тому, що держава все одно зобов’язана сплачувати виробникам ВДЕ вже згаданий дорогий «зелений» тариф. Тобто 8 червня вони не виробили 1629 МВт, але гроші за них все одно отримають. Бо це передбачає закон.

«Усе це прив’язали до закону. У жодній країні нема такого, що до євро прив’язаний тариф — це ненормально. У всьому світі тариф завжди встановлює регулятор — залежно від кон’юнктури та здешевлення технологій. А в нас не так, тож платити за це доводиться нам», — наголошує Ольга Кошарна.

Експертка також зауважує, що й теплові електростанції зараз працюють далеко не на повну — їхнє виробництво регулятор також обмежує.

«ТЕС нині займають 18% із загального об’єму виробленої енергії в Україні — це робота на мінімумі. А були часи, коли теплові давали 36%», — каже Кошарна.

На сайті «Укренерго» можна пересвідчитися в тому, що зараз частка ТЕС скоротилась. Наприклад, у січні вона становила 29%, а нині — 18,3%. Тобто через значне падіння попиту обмежують не тільки атомну енергетику.

«Теж не маю жодних симпатій до Ахметова, проте зараз це об’єктивна ситуація, а не те, що йому дають заробляти на тепловій генерації», — каже Кошарна.

Вона наголошує, що в нинішній ситуації олігарх виграє насамперед завдяки своїм «зеленим» активам, бо всі виробники енергії з ВДЕ в Україні (а найбільший із них — Ахметов) мають особливі умови.

Кому коріння, а кому верховиння

Проте навіть якщо Ахметов, швидше за все, аж ніяк не пов’язаний із зупинкою енергоблоку Запорізької АЕС, його репутація все одно грає проти.

Зокрема, підтверджує це все торічна ситуація.

Тоді було ще складніше — через карантин і наднизьке споживання. Влада спершу обмежила виробництво і атомної, і теплової енергетики, тому шахти пішли на простій. Проте пізніше енергобаланс переглянули на користь ТЕС: шахтарі знову вийшли на роботу, а власники теплоелектростанцій (читай Ахметов) чимало заробили, поки енергоблоки АЕС були в ремонті. Про це й говорив Зеленський.

Як нагадує Ольга Кошарна, під час того опалювального сезону Ахметов ще й намагався скористатися залежністю від теплової генерації, поки блоки АЕС ремонтувалися, аби вибити собі кращі умови.

«Взимку він ще й шантажував державу. Безпрецедентний випадок: Запорізька ТЕС узимку повністю пішла на ремонт», — каже експертка.

Детальніше про те, як через численні поломки Україна була на межі віялових відключень, читайте в нашому матеріалі.

Натомість вкладати гроші у теплові електростанції олігарх не квапиться. Інвестує в «зелену» енергетику: вона перспективніша.

«Ахметов не модернізуватиме ТЕС заради зниження викидів. Він витисне з них усе, що можна, а потім скаже: “Забирайте”. Так було з шахтами. Вони (компанія Ахметова — ред.) не перший рік кажуть: держава має давати гроші на модернізацію ТЕС. Прибуток отримує Ахметов, а вкласти кошти, щоб виконати свої міжнародні зобов’язання зі зменшення викидів, має держава», — обурюється Ольга Кошарна.

Нещодавно керівник компанії ДТЕК Ахметова заявив: вони готові продавати свої шахти та теплові електростанції.

У наступному матеріалі hromadske розповість, чому найбагатша людина України хоче відмовитися від цього бізнесу.