В якому стані зараз українська наука та як планує підтримувати цю галузь нова влада. Про фінансування, оцінку ефективності, плагіат та популяризацію ми поспілкувались із першим заступником міністра освіти і науки України Юрієм Полюховичем та біологом, співкоординатором «Днів науки» Олексієм Болдирєвим в ефірі «Нині вже».

Державне фінансування

Національна рада з питань науки і розвитку технологій 5 листопада вперше зібралась в оновленому складі під головуванням прем’єр-міністра Олексія Гончарука. На засіданні, зокрема, визначили вектор подальшої роботи:

«Пріоритетом є в тому числі підтримка вчених, зокрема молодих, а також освіта в цілому», — розповів перший заступник міністра освіти і науки України Юрій Полюхович.

Та важливо, аби Нацрада і надалі продовжувала регулярно збиратись та виконувати свої обов’язки, оскільки, як наголосив науковець Олексій Болдирєв попередній склад робив це не дуже активно: «попередній прем’єр-міністр замість засідання Нацради поїхав відкривати електричку в Борисполі».

Один з найдієвіших методів підтримки — державне фінансування. У проекті бюджету на 2020 рік на базове фінансування науки закладають 400 млн грн, що в 4 рази більше ніж цьогоріч. Також вчених буде підтримувати Національний фонд досліджень, який на конкурсній основі виділятиме гранти науковцям — на нього заклали 525 млн грн. Цю щороку обіцяють збільшувати. Таким чином планують поєднати конкурсне фінансування із постійним. Ставку роблять на талановитих вчених, а не системну підтримку «всім потрошки».

Оцінка ефективності

Для оцінки ефективності науковців планують визначити їх вплив на певну галузь, а саме — кількість цитування. Для цього 12 листопада в Міністерстві освіти та науки планують представити Відкритий індекс цитування. Спочатку він запрацює в тестовому режимі.

«Сотні тисяч статей — це має бути виключно машинна обробка, математичні модулі, які б показували ефективність. Можна написати 100 статей і тебе один раз процитували, а можна написати одну статтю і тебе 100 разів процитували», — пояснив Юрій Полюхович.

Таким чином планують визначати вплив та боротись із плагіатом. Оскільки наразі в гуманітарній сфері «засилля плагіату та недоброчесності». 

Науку в маси

Для того, аби робити наукову галузь більш зрозумілою та цікавою широкому загалу її варто популяризувати. Один із таких заходів «Дні науки в Україні» відбудеться 9-10 листопада. Охочі зможуть відвідати безкоштовні лекції та побачити наукові експонати. 

«В Києві участь візьмуть Інститут молекулярної біології і генетики, інститут Фізіології імені Богомольця, Інститут зоології, Археологічний музей, музей Ханенків», — розповів співкоординатор «Днів науки» Олексій Болдирєв. Подібні заходи відбудуться також у Житомирі, Івано-Франківську та, вперше цьогоріч долучиться Запоріжжя.

Поділитись: