Вакцинація в дорослому віці. Як отримати своє щеплення

Вакцинація проти грипу в Дніпрі, 24 листопада 2016 року.
Вакцинація проти грипу в Дніпрі, 24 листопада 2016 року. УНІАН/Сергій Ісаєв

Робити планові щеплення потрібно не лише дітям. Хвороби на кшталт кору чи вітрянки можуть у дорослому віці перебігати значно важче. Крім того, існують захворювання, проти яких потрібно вакцинуватися повторно щодесять років. hromadske нагадує, які щеплення потрібно зробити в дорослому віці, та розповідає, як отримати їх безоплатно.

Які щеплення має отримати людина протягом життя?

В Україні діє календар щеплень, відповідно до якого потрібно вакцинувати дітей з 1 доби після народження й до 16 років. За цей час вони мають отримати щеплення від 10 хвороб: від вірусного гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції. А з 2022 року обов’язковим має бути іще й щеплення проти пневмококової інфекції.

У дорослому віці (у 26 років) потрібно отримати повторне щеплення від дифтерії та правця, і надалі його слід поновлювати раз на десять років.

Які додаткові щеплення для дорослих можна зробити?

Щеплення від вітряної віспи радять робити працівникам охорони здоров’я та освіти, які раніше на неї не хворіли.

Від гепатиту А — тим, чия робота пов’язана з громадським харчуванням, обслуговуванням очисних споруд чи службами спеціального призначення. Також бажано отримати щеплення людям, які мають ВІЛ, і тим, хто спілкувався з хворими на гепатит А.

Щеплення від гепатиту В радять робити всім людям віком від 20 до 40 років, насамперед тим, хто в дитинстві не отримав свою дозу, а нині перебуває в групі ризику: працює в лікарні чи в службах спеціального призначення, має ВІЛ-статус, хворіє на хронічні та онкологічні захворювання з печінковою недостатністю або часто змінює сексуальних партнерів.

Робити профілактичну вакцинацію від пневмококової, менінгококової, папіломавірусної інфекції дорослим також радять.

Щеплення від грипу слід робити щороку. Особливо вагітним жінкам (на будь-якому місяці вагітності), людям старше 65 років, медпрацівникам і тим, хто має хронічні хвороби.

Як дізнатися, які щеплення мені робили в дитинстві?

Інформація про щеплення має бути зазначена у вашій медичній карті або в архіві медзакладу, якщо ви стояли там на обліку.

Якщо у вас немає жодного з обов’язкових щеплень — ваш сімейний лікар має сформувати для вас індивідуальний графік вакцинації.

Наприклад, якщо ви раніше не щеплювалися від дифтерії та правця, потрібно буде отримати три дози з чітким інтервалом: спочатку першу дозу, за місяць — наступну, ще за пів року — третю.

Якщо ж ви не зробили щеплення у 26 років, але перед цим отримували вакцину вчасно — вам буде достатньо однієї дози. Просто прийдіть до лікаря та отримайте її.

Як отримати щеплення?

Насамперед потрібно записатися на прийом до свого сімейного лікаря, який вас огляне. Обов’язково повідомте лікаря, якщо ви:

  • маєте алергію на якісь ліки чи їжу;
  • маєте захворювання серця, легень чи нирок;
  • мали реакцію на попереднє щеплення;
  • приймаєте ліки;
  • проходили чи проходите хіміотерапію, гормональні терапії;
  • приймали чи приймаєте стероїди або ліки, які пригнічують імунітет.

Після консультації ви маєте підписати інформовану згоду — і нарешті отримати направлення до кабінету щеплення.

Щеплення безкоштовні?

Якщо ви маєте декларацію з сімейним лікарем у комунальному чи приватному медзакладі або в лікаря-ФОП, то планове щеплення від дифтерії та правця безкоштовне.

Також безкоштовно можна отримати щеплення проти кору, паротиту та краснухи, але у певних випадках: якщо ви контактували з хворим, якщо не знаєте, чи мали щеплення в дитинстві, або ж якщо ви не хворіли раніше, а аналіз на антитіла IgG показує, що ви не маєте імунітету.

Усі додаткові вакцини, які не входять до календаря щеплень, — платні. Їх можна придбати в аптеці або в приватному медзакладі.

Які можуть бути побічні реакції?

Після щеплення може виникати біль, подразнення чи ущільнення в місці уколу, а також підвищена температура. Подеколи (в одному випадку з мільйону) може настати алергічна реакція — анафілактичний шок. Тому про всяк випадок після вакцинації варто почекати в кабінеті щеплення ще пів години.

Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.